Postanowienie NSA z dnia 20 listopada 2014 r., sygn. I OSK 2951/14
Odrzucenie skargi
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Ewa Dzbeńska po rozpoznaniu w dniu 20 listopada 2014 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej T. D. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 18 września 2014 r., sygn. akt II SAB/Wa 533/14 o odrzuceniu skargi T. D. na bezczynność Komendanta Głównego Policji w przedmiocie rozpoznania wniosku z dnia 29 kwietnia 2014 r. o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego postanawia: oddalić skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia 18 września 2014 r., sygn. akt II SAB/Wa 533/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił skargę T. D. na bezczynność Komendanta Głównego Policji w przedmiocie rozpoznania wniosku z dnia 29 kwietnia 2014 r. o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego.
W uzasadnieniu Sąd I instancji wskazał, że kontrola sądu administracyjnego w sprawach dyscyplinarnych dopuszczalna jest tylko wtedy, gdy przepis szczególny tak stanowi. W odniesieniu do postępowań dyscyplinarnych dotyczących funkcjonariuszy Policji przepisem szczególnym, dopuszczającym kontrolę sądu administracyjnego, jest art. 138 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2011 r. Nr 287, poz. 1687 ze zm.), zgodnie z którym od orzeczenia oraz postanowienia kończącego postępowanie dyscyplinarne policjantowi przysługuje prawo wniesienia skargi do sądu administracyjnego. Oznacza to, że tylko orzeczenie oraz postanowienie kończące postępowanie dyscyplinarne może być przedmiotem skargi do sądu administracyjnego, wnoszonej przez zainteresowanego policjanta.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty