21.11.2014

Postanowienie NSA z dnia 21 listopada 2014 r., sygn. I OSK 722/14

Dostęp do informacji publicznej

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jolanta Rajewska sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk (spr.) sędzia del. WSA Olga Żurawska-Matusiak Protokolant sekretarz sądowy Justyna Stępień po rozpoznaniu w dniu 21 listopada 2014 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Prokuratora Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 10 grudnia 2013 r. sygn. akt II SAB/Łd 116/13 w sprawie ze skargi S. M. na bezczynność Prokuratora Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej postanawia: 1. uchylić zaskarżony wyrok i odrzucić skargę; 2. zwrócić S. M. ze środków budżetowych Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi kwotę 100 złotych (sto) tytułem zwrotu uiszczonego wpisu sądowego; 3. oddalić wniosek S. M. o zwrot poniesionych kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 10 grudnia 2013 r., sygn. akt II SAB/Łd 116/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi po rozpoznaniu skargi S.M. na bezczynność Prokuratora Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej - zobowiązał Prokuratora Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim do załatwienia wniosku S. M. z dnia [...] kwietnia 2013 r., w terminie 14 dni od dnia uprawomocnienia się wyroku oraz stwierdził, że bezczynność nie miała miejsca z rażącym naruszeniem prawa.

Wyrok powyższy zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:

W dniu 26 września 2013 r. do WSA w Łodzi wpłynęła skarga S.M. na bezczynność Prokuratora Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim w przedmiocie udzielenia informacji publicznej, której zakres określił skarżący jako żądanie udostępnienia "zdjęcia Prokuratora Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim i podległych jej prokuratorów oraz prokuratorów Prokuratur Rejonowych, podległych Prokuratorowi Okręgowemu". Uzasadniając wniesioną skargę wskazano, iż prokurator jest funkcjonariuszem publicznym i każdy obywatel ma prawo znać wizerunek funkcjonariusza publicznego, w tym funkcjonariusza, który rozpatruje jego sprawę, podpisuje szereg dokumentów w jego sprawie. Obywatel nie wie zaś jak ta osoba wygląda, a nawet jak może wyglądać.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne