06.11.2014

Postanowienie NSA z dnia 6 listopada 2014 r., sygn. I OZ 876/14

Wymierzenie grzywny

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Borowiec po rozpoznaniu w dniu 6 listopada 2014 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej zażalenia S.P. oraz Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego [...] na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 30 lipca 2014 r. sygn. akt II SO/Lu 23/14 wymierzające Zarządowi Okręgowemu Polskiego Związku Łowieckiego [...] grzywnę za nieprzekazanie skargi S.P. z dnia 28 lutego 2014 r. na bezczynność organu w przedmiocie dostępu do informacji publicznej postanawia oddalić zażalenia.

Uzasadnienie

S.P. w dniu 22 kwietnia 2014 r. złożył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie wniosek o wymierzenie grzywny Zarządowi Okręgowemu Polskiego Związku Łowieckiego [...] za nieprzekazanie do Sądu skargi z dnia 28 lutego 2014 r. na bezczynność tego organu w zakresie rozpatrzenia wniosku z dnia 1 lutego 2014 r. w przedmiocie dostępu do informacji publicznej.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie postanowieniem z dnia 30 lipca 2014 r. sygn. akt II SO/Lu 23/14 wymierzył Zarządowi Okręgowemu Polskiego Związku Łowieckiego [...] grzywnę w wysokości 100 zł. W uzasadnieniu postanowienia wskazał, że trzydziestodniowy termin na wykonanie przez organ obowiązku, o którym mowa w art. 54 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j.: Dz. U. z 2012 r., poz. 270 z zm., dalej w skrócie p.p.s.a.), w przypadku skarg składanych w sprawach o udostępnienie informacji publicznej został skrócony przez ustawodawcę do 15 dni, o czym stanowi przepis art. 21 pkt 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. Nr 112, poz. 1198 ze zm.). W przypadku niezastosowania się do powyższego obowiązku, sąd - na wniosek skarżącego - może natomiast orzec o wymierzeniu organowi grzywny w wysokości określonej w art. 154 § 6 p.p.s.a. Zgodnie z tym przepisem, grzywnę wymierza się do wysokości dziesięciokrotnego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w roku poprzednim, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie odrębnych przepisów. Sąd pierwszej instancji stwierdził, że z akt niniejszej sprawy wynika, iż S.P. w dniu 1 marca 2014 r. nadał w urzędzie pocztowym na adres ZO PZŁ skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie w związku z nieudzieleniem przez organ informacji publicznej na jego wniosek z dnia 1 lutego 2014 r. Z kolei na podstawie akt sprawy II SAB/Lu 145/14, w której skarga ta jest przedmiotem rozpoznania, Sąd ustalił, że wpłynęła ona do siedziby ZO PZŁ w dniu 5 marca 2014 r. Przedmiotowa skarga została natomiast przekazana do Sądu dopiero w dniu 4 kwietnia 2014 r. (k. 14 akt sprawy II SAB/Lu 145/14). Powyższe wskazuje, że organ przekroczył piętnastodniowy termin do przekazania skargi, który upływał w dniu 20 marca 2014 r. Z tych względów należało wymierzyć organowi grzywnę. Orzeczona kwota grzywny mieści się w granicach wyznaczonych przepisem art. 154 § 1 pkt 6 p.p.s.a., zaś określając jej wysokość Sąd miał na uwadze wszystkie okoliczności sprawy, w tym okres uchybienia w przekazaniu skargi oraz fakt, iż ZO PZŁ przekazał ją Sądowi niezależnie od wniosku S.P. o wymierzenie grzywny. W ocenie Sądu pierwszej instancji grzywna w wysokości 100 zł jest w tym wypadku adekwatna do stwierdzonego naruszenia, a przy tym wystarczająca dla osiągnięcia jej prewencyjnego celu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty