10.10.2014

Postanowienie NSA z dnia 10 października 2014 r., sygn. I OSK 2461/14

Odrzucenie skargi

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Izabella Kulig - Maciszewska po rozpoznaniu w dniu 10 października 2014 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej T. G. od postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 3 lipca 2014 r., sygn. akt II SA/Wa 495/14 o odrzuceniu skargi T. G. na uchwałę Zarządu Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy z dnia [...] listopada 2013 r. nr [...] w przedmiocie wniosku o zawarcie umowy najmu zajmowanego lokalu mieszkalnego postanawia: oddalić skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym postanowieniem z dnia 3 lipca 2014 r., sygn. akt II SA/Wa 495/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił skargę T. G. na uchwałę Zarządu Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy z dnia [...] listopada 2013 r. nr [...] w przedmiocie wniosku o zawarcie umowy najmu zajmowanego lokalu mieszkalnego.

Sąd wskazał, iż wnioskiem z dnia 29 marca 2011 r. skarżący wystąpił do Zarządu Dzielnicy Śródmieście m. st. Warszawy o zawarcie umowy najmu zajmowanego lokalu, w trybie art. 691 K.c., po śmierci swojej matki.

Uchwałą z dnia [...] listopada 2013 r. nr [...] Zarząd Dzielnicy Śródmieście m. st. Warszawy odmówił zakwalifikowania T. G. do zawarcia umowy najmu zajmowanego bez tytułu prawnego lokalu nr [...] przy [...] 23 w Warszawie, po śmierci najemcy lokalu, w związku ze zrzeczeniem się przez dotychczasowego dysponenta prawa dysponowania wszystkimi lokalami pozostającymi w jego dyspozycji.

W uzasadnieniu do uchwały wskazał, że zainteresowany w swoim wniosku powołał się na art. 691 K.c., nie załączył, a następnie nie uzupełnił wniosku o wymagane oświadczenia, dotyczące stanu majątkowego oraz tytułów prawnych do nieruchomości. Podał, że powiadomił stronę o konieczności uzupełnienia wniosku o brakujące oświadczenia oraz poinformował, że sytuacja osób należących do kręgu osób wymienionych w art. 691 K.c., które pozostały w lokalu po śmierci najemcy, zajmującego lokal resortowy, gdy śmierć nastąpiła po podpisaniu Porozumienia z Komendą Główna Policji (po dniu 4 sierpnia 2009 r.), winna być rozstrzygana w oparciu o przepis § 47 ust. 1 pkt 2 uchwały Rady m.st. Warszawy z dnia 9 lipca 2009 r. nr LVIII/1751/2009. Podniósł nadto, że z uwagi na fakt, iż najem przedmiotowego lokalu był oznaczony w czasie, brak jest możliwości potwierdzenia zainteresowanemu uprawnień do wstąpienia w stosunek najmu przedmiotowego lokalu na podstawie art. 691 K.c. Podkreślił, że choć art. 661 § 1 K.c. stanowi, iż najem zawarty na czas dłuższy niż 10 lat poczytuje się po upływie tego okresu zawarty na czas nieoznaczony, w niniejszej sprawie umowa najmu lokalu z dotychczasowym najemcą została zawarta w 2003 r., a śmierć najemcy nastąpiła w 2011 r., a więc przed upływem 10 lat.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty