Postanowienie NSA z dnia 1 października 2014 r., sygn. I OSK 949/13
Zawieszenie/podjęcie postępowania
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jolanta Rajewska sędzia NSA Barbara Adamiak Sędzia del. WSA Rafał Wolnik (spr.) Protokolant sekretarz sądowy Justyna Stępień po rozpoznaniu w dniu 1 października 2014 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Ministra Sprawiedliwości od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 30 stycznia 2013 r. sygn. akt II SA/Wa 1918/12 w sprawie ze skargi J. P. na postanowienie Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] sierpnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia niedopuszczalności wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy postanawia: zawiesić postępowanie kasacyjne.
Uzasadnienie
Pismem z dnia 10 maja 2012 r. skarżący J. P. - sędzia Sądu Rejonowego dla [...], wystąpił do Ministra Sprawiedliwości o przeniesienie na stanowisko sędziego w jednym z sądów rejonowych okręgu Sądu Okręgowego w [...]. Swój wniosek uzasadnił względami osobistymi. Zwrócił także uwagę, że złożony wniosek o przeniesienie jest kolejnym, szóstym już wnioskiem złożonym do Ministra Sprawiedliwości, a poprzednie wnioski organ ten rozpatrzył negatywnie powołując się na brak wolnych etatów orzeczniczych w okręgu łódzkim.
W dniu 23 lipca 2012 r. skarżącemu doręczono pismo Zastępcy Dyrektora Departamentu Sądów, Organizacji i Analiz Wymiaru Sprawiedliwości z dnia [...] lipca 2012 r. z informacją, iż Minister Sprawiedliwości nie uwzględnił wniosku, ponieważ argumenty przeciwko przeniesieniu podniesione w piśmie tego Departamentu z dnia [...] kwietnia 2012 r. pozostają dalej aktualne.
Pismem z dnia 6 sierpnia 2012 r. skarżący zwrócił się do Ministra Sprawiedliwości z wnioskiem o ponowne rozpoznanie sprawy, jak wskazał, zakończonej decyzją tego organu, o której to decyzji został powiadomiony pismem z dnia [...] lipca 2012 r. Zaskarżonej decyzji zarzucił naruszenie art. 6, art. 7 i art. 8 k.p.a. poprzez odstąpienie od wyjaśnienia wszelkich niezbędnych okoliczności mających na celu dokładne wyjaśnienie stanu faktycznego, art. 10 § 1 i art. 73 § 1 k.p.a. poprzez niezapewnienie stronie czynnego udziału w postępowaniu i tym samym arbitralne, stronnicze podjęcie decyzji o nieuwzględnieniu wniosku, a także art. 77 i art. 80 k.p.a. poprzez negatywne rozstrzygnięcie po raz szósty złożonego wniosku tylko w oparciu o opinię Sądu Okręgowego [...], bez zasięgnięcia opinii kolegium Sądu Okręgowego w [...]. Zarzucił również naruszenie art. 107 § 1 k.p.a. w zw. z art. 104 § 1 i 2 k.p.a. poprzez niepowołanie daty wydania decyzji, podstawy prawnej rozstrzygnięcia oraz odstąpienie od sporządzenia obligatoryjnego uzasadnienia faktycznego i prawnego oraz pouczenia o trybie i sposobie wniesienia środka zaskarżenia. Skarżący postawił nadto zarzut naruszenia art. 75 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2001 r., Nr 98, poz. 1070 ze zm.), zwanej dalej u.s.p., poprzez nadużycie prawa, pod pozorem kierowania się dobrem wymiaru sprawiedliwości, a tym samym nieobiektywne rozstrzygnięcie sprawy, które polegało na nieuwzględnieniu potrzeb kadrowych sądów rejonowych okręgu łódzkiego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty