04.12.2014

Wyrok NSA z dnia 4 grudnia 2014 r., sygn. I OSK 1420/13

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Joanna Banasiewicz, Sędzia NSA Wiesław Morys, Sędzia del. WSA Jacek Fronczyk (spr.), Protokolant starszy asystent sędziego Małgorzata Penda, po rozpoznaniu w dniu 4 grudnia 2014 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej E. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 24 stycznia 2013 r. sygn. akt IV SA/Gl 250/12 w sprawie ze skargi E. K. na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach z dnia [...] stycznia 2012 r. nr [...] w przedmiocie opróżnienia lokalu mieszkalnego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 24 stycznia 2013 r. o sygn. akt IV SA/Gl 250/12 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę E. K. na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach z dnia [...] stycznia 2012 r. nr [...] w przedmiocie opróżnienia lokalu mieszkalnego.

W uzasadnieniu wyroku Sąd przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne sprawy.

Decyzją z dnia [...] października 2011 r. nr [...] Komendant Miejski Policji w Gliwicach nakazał E. K., wraz z wszystkimi osobami, natychmiastowe opróżnienie lokalu mieszkalnego, położonego w K. przy ul. [...]

W motywach rozstrzygnięcia organ wyjaśnił, że przedmiotowy lokal mieszkalny w roku 1977 został przydzielony funkcjonariuszowi Policji - S. L., który lokal ten zajmował wraz z żoną H. L. S. L. zmarł w dniu 22 maja 1998 r., zaś jego żona w dniu 16 kwietnia 2010 r. E. K., powołując się na fakt, iż zamieszkiwał w tym lokalu wraz z H. L. przez okres 10 lat, wystąpił do Prezydenta Miasta K. z wnioskiem o potwierdzenie prawa do lokalu. W dniu 7 lipca 2011 r. Komendant Miejski Policji w Gliwicach wystąpił do skarżącego z wezwaniem do dobrowolnego opuszczenia lokalu zajmowanego bez tytułu prawnego. E. K. uznał jednak, że w związku ze zmianą ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (t. j.: Dz. U. z 2007 r. Nr 43, poz. 277 ze zm.), jej organy utraciły prawo do dysponowania tym lokalem. Natomiast, zdaniem organu, decyzja Naczelnika Miasta K. z 1977 r. o przekazaniu lokalu do dyspozycji Policji nie wygasła. Poza tym, Policja nie zrzekła się prawa do zarządzania nim. Wobec tego Komendant Miejski Policji w Gliwicach wszczął postępowanie administracyjne w niniejszej sprawie. Zgodnie bowiem z art. 95 ust. 3 pkt 3 ww. ustawy o Policji, decyzję o opróżnieniu lokalu mieszkalnego wydaje się w przypadku zajmowania lokalu mieszkalnego, o którym mowa w art. 90, przez policjanta lub członków jego rodziny albo inne osoby - bez tytułu prawnego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne