Wyrok NSA z dnia 24 czerwca 2014 r., sygn. II OSK 164/13
Dnia 24 czerwca 2014 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Elżbieta Kremer sędzia NSA Małgorzata Stahl sędzia del. NSA Tomasz Zbrojewski /spr./ Protokolant starszy sekretarz sądowy Mariusz Szufnara po rozpoznaniu w dniu 24 czerwca 2014 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej S. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 23 października 2012 r., sygn. akt II SA/Bk 639/12 w sprawie ze skargi D. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łomży z dnia [...] lipca 2012 r. nr [...] w przedmiocie przekazania do ponownego rozpatrzenia sprawy dotyczącej naruszenia stosunków wodnych oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
II OSK 164/13
U Z A S A D N I E N I E
Wyrokiem z dnia 23 października 2012 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku, po rozpoznaniu skargi D. K., uchylił decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łomży z dnia [...] lipca 2012 r. w przedmiocie przekazania do ponownego rozpatrzenia sprawy dotyczącej naruszenia stosunków wodnych.
W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji przyjął następujące okoliczności faktyczne i prawne:
Wnioskiem z dnia [...] października 2011 r. [...], właściciel działki nr [...] położonej we wsi [...], wystąpił do Wójta Gminy [...] o wszczęcie postępowania w sprawie naruszenia stosunków wodnych przez jego sąsiada S. S., właściciela działki nr [...], który wykonał nasyp z kamieni i ziemi, czym zablokował naturalny odpływ wody opadowej z działki nr [...] należącej do wnioskodawcy.
Decyzją z dnia [...] grudnia 2011 r. Wójt Gminy [...], na podstawie art. 29 ust. 3 ustawy Prawo wodne, nakazał S. S. przywrócenie stanu poprzedniego na działce nr [...] poprzez usunięcie nawiezionych kamieni i ziemi z odcinka równoległego, położonego naprzeciw stodoły znajdującej się na działce nr [...] na odległości około 21 m, które powodują szkodliwe oddziaływanie na nieruchomość sąsiednią D. K. poprzez jej zalewanie. W uzasadnieniu decyzji wyjaśniono, że nasyp utrudnia odpływ wody opadowej i powoduje straty w ogródku skarżącego tj. gnicie warzyw i truskawek. Organ stwierdził także, że przed powstaniem nasypu (wału) wody opadowe zawsze spływały w kierunku prostopadłym do stodoły.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty