Wyrok NSA z dnia 18 września 2014 r., sygn. II OSK 656/13
Dnia 18 września 2014 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Robert Sawuła sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk sędzia del. WSA Teresa Zyglewska /spr./ Protokolant starszy sekretarz sądowy Mariusz Szufnara po rozpoznaniu w dniu 18 września 2014 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej R. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 26 listopada 2012 r., sygn. akt I SA/Wa 968/12 w sprawie ze skargi R. K. na decyzję Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia [...] marca 2012 r. nr [...] w przedmiocie wpisu do rejestru zabytków oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 26 listopada 2012 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę R. K. na decyzję Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia [...] marca 2012 r. w przedmiocie wpisu do rejestru zabytków.
Wyrok został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym:
Pismem z dnia 1 lutego 2011 r. [...] wystąpiło do Podkarpackiego Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Przemyślu Delegatury w Krośnie o wpisanie do rejestru zabytków działki ewid. nr [...] położonej w obrębie miasta Sanoka, przylegającej do działki ewid. nr [...], na której usytuowane jest stanowisko archeologiczne nr 1. W uzasadnieniu [...] podało, iż na terenie wzgórza zamkowego w Sanoku prowadzone są badania wykopaliskowe, które odkryły m.in. fragmenty kamiennego muru obronnego, wieży i fosy miejskiej.
Zawiadomieniem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z dnia 25 lutego 2011 r. strony zostały powiadomione o wszczęciu z urzędu postępowania w sprawie wpisania do rejestru zabytków nieruchomych województwa podkarpackiego dobra kultury obejmującego stanowisko archeologiczne zlokalizowane w Sanoku na działce nr [...], obręb ewidencyjny śródmieście, gm. [...], powiat sanocki.
Decyzją z dnia [...] listopada 2011 r., nr [...] Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków, na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 3 lit a, art. 7, art. 8, art. 9 ust. 1 i 2, art. 89 pkt 2 i art. 93 ust. 1 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. Nr 162, poz. 1568 ze zm.) wpisał do rejestru zabytków nieruchomych województwa podkarpackiego część stanowiska archeologicznego nr 1 zlokalizowanego w Sanoku w obrębie działki nr [...], gm. [...], powiat sanocki, w granicach: obejmujących część stanowiska archeologicznego nr 1 wraz z działką o nr ewid. [...]. W uzasadnieniu organ stwierdził, że działka nr ew. [...] znajduje się na terenie fosy zamkowej otaczającej wzgórze zamkowe w Sanoku od strony północno-zachodniej. Całość terenu wchodzi w obręb stanowiska archeologicznego nr 1 w Sanoku, w granicach którego od lat 50-tych XX wieku realizowane są badania archeologiczne, w wyniku których na wzgórzu zamkowym uchwycono pozostałości wczesnośredniowiecznego grodu oraz licznych elementów zespołu murowanej architektury rezydencjonalnej. Stanowisko to, obejmujące grodzisko z XI-XIII wieku w Sanoku, położone w obrębie parceli nr [...] (obecnie działka oznaczona w ewidencji gruntów numerem [...]), zlokalizowane na wzgórzu zamkowym, posiadające kształt zbliżony do trójkąta o wym: dł. ok. 100 m, szer. ok. 70 m, Wojewódzki Konserwator Zabytków w Rzeszowie wpisał do rejestru zabytków decyzją z dnia [...] grudnia 1969 r., sygn. [...], pod numerem rejestru A-496 (obecnie C-31). W treści tej decyzji wskazano, że wały grodziska nie zachowały się, jednak jak stwierdził Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków, w wyniku najnowszych badań archeologicznych prowadzonych w latach 2009-2010 w obrębie wzgórza zamkowego, zrewidowany został dotychczasowy pogląd, że miasto otoczone było wyłącznie fortyfikacjami drewniano-ziemnymi z ewentualnymi murowanymi bramami miejskim. Odkryto duży odcinek murowanych obwarowań, biegnących od zamkowego muru obronnego w dół po stoku wzgórza, poprzez działkę nr ew. [...], w kierunku nieistniejącej Bramy Niżnej. Odkryty relikt posiada maksymalną szerokość 1,45 m, wykonany został z piaskowca na zaprawie piaskowo-wapiennej. Wstępne hipotezy zakładają, że może być on pozostałością murów miejskich Sanoka, których istnienie poświadczają źródła pisane. Następnie organ wyjaśnił, że odsłonięte pozostałości kamiennego muru obronnego wraz z wszelkimi nawarstwieniami archeologicznymi zlokalizowanymi na działce oznaczonej w ewidencji gruntów numerem [...], stanowią cenny zabytek świadczący o bogatej przeszłości miasta. Stanowią one również przyczynek do dalszych badań nad rodzajem i przebiegiem fortyfikacji miasta Sanoka, a przedmiotowa decyzja jest uzupełnieniem wcześniejszych decyzji wpisowych terenu Wzgórza Zamkowego i ustaleniem ścisłej ochrony konserwatorskiej dla nowoodkrytego fragmentu umocnień obronnych miasta Sanoka.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty