Wyrok NSA z dnia 18 września 2014 r., sygn. II OSK 954/13
Dnia 18 września 2014 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Robert Sawuła sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk sędzia del. WSA Teresa Zyglewska /spr./ Protokolant starszy sekretarz sądowy Mariusz Szufnara po rozpoznaniu w dniu 18 września 2014 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. L. i D. L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 12 grudnia 2012 r., sygn. akt II SA/Sz 1005/12 w sprawie ze skargi A. L. i D. L. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Szczecinie z dnia [...] sierpnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie warunków zabudowy oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie wyrokiem z dnia 12 grudnia 2012 r. sygn. akt II SA/Sz 1005/12 oddalił skargę A. L. i D. L. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Szczecinie z dnia [...] sierpnia 2012 r. znak: [...] w przedmiocie warunków zabudowy.
Powyższy wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym.
Wójt Gminy Stare Czarnowo decyzją z dnia [...] maja 2012 r. nr [...], po rozpoznaniu wniosku A. L. i D. L., odmówił ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji na działce nr ew. [...] w obrębie geodezyjnym [...] w Gminie Stare Czarnowo, polegającej na budowie jednorodzinnego budynku mieszkalnego oraz zaplecza gospodarczego w ramach zabudowy zagrodowej.
Organ pierwszej instancji wskazał, że na terenie objętym wnioskiem nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, zatem w myśl art. 59 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (dalej również upzp), zmiana zagospodarowania terenu wymaga wydania decyzji o warunkach zabudowy. Wydanie takiej decyzji jest możliwe jedynie w przypadku łącznego spełnienia warunków określonych w art. 61 ust. 1 tej ustawy.
Organ stwierdził dalej, że w przypadku wnioskowanej inwestycji nie ma zastosowania art. 61 ust. 4 upzp dotyczący lokalizacji zabudowy zagrodowej bez konieczności kontynuacji funkcji, ponieważ wnioskodawca uzyskał już decyzję o warunkach zabudowy w ramach zabudowy zagrodowej na położonej w pobliżu działce nr ew. [...]. Tym samym, przy realizacji obiektów o tej samej funkcji, czyli siedliska rolniczego, wyczerpał uprawnienia z art. 61 ust. 4 upzp po ustaleniu związku funkcjonalnego pomiędzy zabudową zagrodową a gospodarstwem rolnym o wymaganej powierzchni.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty