Wyrok NSA z dnia 10 października 2014 r., sygn. II OSK 694/13
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Aleksandra Łaskarzewska (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Grzegorz Czerwiński Sędzia del. NSA Janusz Furmanek Protokolant starszy asystent sędziego Kamil Buliński po rozpoznaniu w dniu 26 września 2014 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej M. O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 13 grudnia 2012 r. sygn. akt IV SA/Wa 782/12 w sprawie ze skargi M. O. na decyzję Głównego Inspektora Ochrony Środowiska z dnia [...] lutego 2012 r. nr [...] w przedmiocie wymierzenia administracyjnej kary pieniężnej 1. uchyla zaskarżony wyrok oraz zaskarżoną decyzję Głównego Inspektora Ochrony Środowiska i poprzedzającą ją decyzję Dolnośląskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska z dnia [...] marca 2011 r. znak: [...]; 2. zasądza od Głównego Inspektora Ochrony Środowiska na rzecz M. O. kwotę 4300 (cztery tysiące trzysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 13 grudnia 2012 r., sygn. akt IV SA/Wa 782/12 oddalił skargę M. O. na decyzję Głównego Inspektora Ochrony Środowiska z dnia [...] lutego 2012 r. nr [...] w przedmiocie wymierzenia administracyjnej kary pieniężnej.
W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji wskazał, że przedmiotem zaskarżenia jest decyzja Głównego inspektora Ochrony Środowiska, z dnia [...] lutego 2012r. znak: [...], utrzymująca w mocy decyzję Dolnośląskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska z dnia [...] marca 2011 r. znak: [...], nakładającą na M. O. karę pieniężną w wysokości 50.000zł za nielegalnie sprowadzenie z Niemiec do Polski odpadu w postaci pojazdu marki MITSUBISHI, o numerze identyfikacyjnym nadwozia: [...].
Sąd I instancji wskazał, że z akt sprawy wynika, iż w dniu 4 sierpnia 2009r. Prezydent Miasta Wrocławia powiadomił Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, że w dniu 13 marca 2009r. w Urzędzie Miasta Wrocławia złożono wniosek o rejestrację pojazdu marki: MITSUBISHI, o numerze identyfikacyjnym nadwozia: [...] wraz z dowodem rejestracyjnym oraz kartą pojazdu. W trakcie postępowania wyjaśniającego w zakresie rejestracji przedmiotowego pojazdu ustalono, że w dowodzie rejestracyjnym znajduje się pieczęć organu niemieckiego o treści "pojazd wycofano z ruchu w dniu 17 lutego 2009 r." natomiast w karcie pojazdu znajdowała się adnotacja "zaświadczenie o utylizacji przedłożono". Organ rejestrujący otrzymał pisemną odpowiedź z Urzędu Dopuszczenia Pojazdów Mechanicznych do Ruchu Drogowego w D., który wyrejestrował ww. pojazd oraz dokonał zapisu w dowodzie rejestracyjnym i karcie pojazdu. Określono, że przedmiotowy pojazd w Niemczech został wycofany z ruchu. Unieważniono tablice rejestracyjne pojazdu a w dokumencie dopuszczającym pojazd do ruchu drogowego umieszczono pieczęć informującą o wycofaniu pojazdu z ruchu. Po uzyskaniu powyższych informacji Główny Inspektor Ochrony Środowiska wszczął z urzędu postępowanie administracyjne w sprawie określenia sposobu gospodarowania odpadem w postaci uszkodzonego pojazdu marki: MITSUBISHI, o numerze identyfikacyjnym nadwozia: [...], przez M. O.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty