03.12.2014

Wyrok NSA z dnia 3 grudnia 2014 r., sygn. I OSK 846/14

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Małgorzata Borowiec (spr.) sędzia NSA Marzenna Linska - Wawrzon sędzia del. NSA Roman Ciąglewicz Protokolant starszy asystent sędziego Łukasz Mazur po rozpoznaniu w dniu 3 grudnia 2014 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Komendanta Głównego Policji od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 10 stycznia 2014 r. sygn. akt II SAB/Wa 515/13 w sprawie ze skargi R.L. na bezczynność Komendanta Głównego Policji w przedmiocie rozpatrzenia wniosku o stwierdzenie nieważności postanowienia oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 10 stycznia 2014r. sygn. akt II SAB/Wa 515/13, po rozpoznaniu sprawy ze skargi R.L. na bezczynność Komendanta Głównego Policji w przedmiocie rozpatrzenia wniosku o stwierdzenie nieważności postanowienia, zobowiązał Komendanta Głównego Policji do rozpatrzenia wniosku skarżącego R.L. z dnia 31 grudnia 2012 r. o stwierdzenie nieważności postanowienia Komendanta Wojewódzkiego Policji [...] z dnia [...] lipca 2012 r. nr [...] w terminie 30 dni od dnia doręczenia odpisu prawomocnego wyroku wraz z aktami sprawy (pkt 1) oraz stwierdził, że bezczynność nie miała miejsca z rażącym naruszeniem prawa (pkt 2).

Wyrok został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.

R.L. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na bezczynność Komendanta Głównego Policji w przedmiocie rozpatrzenia jego wniosku z dnia 31 grudnia 2012 r. o stwierdzenie nieważności postanowienia Komendanta Wojewódzkiego Policji [...] z dnia [...] lipca 2012 r. nr [...] o odmowie wydania zaświadczenia o żądanej treści. Skargę poprzedził wezwaniem do usunięcia naruszenia prawa z dnia 8 lutego 2013 r., skierowanym do Komendanta Głównego Policji.

Komendant Główny Policji w odpowiedzi na skargę wniósł o jej odrzucenie lub oddalenie. Wyjaśnił, że w jego ocenie organ pozostaje w bezczynności w przypadku, gdy obowiązek działania i załatwienia sprawy w ściśle określonym terminie wynika z przepisu prawa. W niniejszej sprawie organ nie może rozpoznać wniosku skarżącego o stwierdzenie nieważności postanowienia o odmowie wydania zaświadczenia żądanej treści, gdyż tryb określony w art. 156 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (t.j.: Dz. U. z 2013 r., poz. 267, dalej w skrócie K.p.a.) w tym przypadku nie ma zastosowania. W rozpoznawanej sprawie nie istnieje zatem obowiązek wydania jakiegokolwiek orzeczenia merytorycznego lub formalnego. Ponadto organ wskazał, że w chwili obecnej w zakresie postanowienia z dnia 12 lipca 2012 r. nr 1781/2012 toczy się przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie sprawa o sygn. akt II SAB/Wa 271/13, w której aktach znajdują się wszelkie dokumenty wytworzone zarówno przez stronę, jak i przez organ, a także odpowiedź na skargę. W związku z powyższym, zdaniem organu, nie zachodzi potrzeba zajmowania stanowiska i ustosunkowywania się do wskazanego wyżej przedmiotu. Jednocześnie Komendant Główny Policji wyjaśnił, że postępowanie w sprawie o sygn. akt II SAB/Wa 271/13 dotyczy skargi na bezczynność organu w zakresie nierozpoznania zażalenia. W przypadku, gdy Sąd pierwszej instancji stwierdzi bezczynność w powyższym zakresie, to rozpoznanie niedopuszczalnego wniosku o stwierdzenie nieważności będzie dwakroć zbędne. Skarga na tym etapie jest zatem przedwczesna.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne