14.10.2014

Wyrok NSA z dnia 14 października 2014 r., sygn. I OSK 3098/12

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Joanna Runge - Lissowska Sędziowie: Sędzia NSA Elżbieta Kremer (spr.) Sędzia del. NSA Roman Ciąglewicz Protokolant st. asystent sędziego Piotr Baryga po rozpoznaniu w dniu 14 października 2014 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 17 września 2012 r. sygn. akt II SA/Gl 289/12 w sprawie ze skargi A.W. na czynność Starosty Zawierciańskiego z dnia [...] września 2010 r. w przedmiocie ewidencji gruntów oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wyrokiem z 17 września 2012 r., sygn. akt II SA/Gl 289/12 w sprawie ze skargi A. W. na czynność Starosty Zawierciańskiego z dnia [...] września 2010 r. nr - w przedmiocie ewidencji gruntów uchylił zaskarżoną czynność Starosty Zawierciańskiego o przyjęciu do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego opracowania geodezyjnego nr KERG: [...] wykonanego przez geodetę A. W. i orzekł, że czynność ta nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się wyroku.

Wyrok zapadł na tle następujących okoliczności sprawy:

A. W. pismem z dnia [...] listopada 2011 r. wniosła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach "na wprowadzenie zmian do operatu ewidencyjnego" odnoszących się do przebiegu linii granicznej między działkami nr [...], której jest współwłaścicielem, oraz nr [...], położonych w S. przy ul. Ś. Na wezwanie sądu skarżąca w piśmie z dnia [...] grudnia 2011 r. oznaczyła Starostę Zawierciańskiego jako organ, którego działanie zaskarża, wskazując że bezpodstawnie wprowadził zmiany do operatu ewidencyjnego, czego dowodem jest mapa ewidencyjna. Wniesienie skargi do sądu administracyjnego poprzedzało pisemne wezwanie Starosty do usunięcia naruszenia prawa.

W odpowiedzi na skargę Starosta podał, że ewidencja gruntów i budynków założona została na podstawie dekretu z dnia 2 lutego 1955 r. o ewidencji gruntów i budynków. Zarejestrowano wówczas faktyczny stan użytkowania gruntów na podstawie pomiarów w terenie przy udziale zainteresowanych. Działka nr [...] o powierzchni 0,1030 ha figurowała w rejestrze od założenia ewidencji, a w wyniku przeprowadzenia postępowania scaleniowego w latach 1983 - 1991, w którym E. C. - właściciel tej działki, brała udział, działka ta otrzymała nr [...]. Obecnym współwłaścicielem działki jest A. W. Od szeregu lat pomiędzy właścicielami tej działki, a działką sąsiednią nr [...] (poprzedni numer sprzed scalenia [...]) istnieje spór graniczny. Toczyła się sprawa o rozgraniczenie, która została przekazana do rozpatrzenia Sądowi Rejonowemu w Zawierciu, który postanowieniem z dnia 12 marca 1987 r., sygn. akt I NS 1209/86 zawiesił postępowanie wobec niewpłacenia przez E. C. zaliczki na biegłego geodetę. Starosta Zawierciański wskazał następnie, że w 2007 r. zgłoszona została praca geodezyjna przez geodetę A. W. dotycząca wznowienia granic działek [...] i [...] (nr KERG: [...]). Geodeta do pomiarów przyjął zarysy szkiców z 1945 r. i z założenia ewidencji gruntów z lat 1960 - 62, częściowo operat scaleniowy wykonany w latach 1983 - 91. Operat pomiarowy z rozgraniczania oparty był na tych operatach i zarysach. Geodeta potwierdził dane co do przebiegu linii granicznej i nie wykazał istnienia błędów w dokumentach w terenie. To opracowanie geodezyjne został przyjęte do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Zdaniem Starosty spór graniczny między działkami nr [...] i [...] nie został rozstrzygnięty w drodze postępowania o rozgraniczenie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty