25.06.2014 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 25 czerwca 2014 r., sygn. II OSK 165/13

 

Dnia 25 czerwca 2014 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jacek Chlebny sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk /spr./ sędzia del. NSA Leszek Kiermaszek Protokolant sekretarz sądowy Agnieszka Chustecka po rozpoznaniu w dniu 25 czerwca 2014 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej P.C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 12 września 2012 r. sygn. akt II SA/Po 456/12 w sprawie ze skargi P. C. na decyzję Wielkopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] kwietnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 12 września 2012 r., sygn. akt II SA/Po 456/12 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę P.C. na decyzję Wielkopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia 2 kwietnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej.

Wyrok powyższy zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:

Wyrokiem z dnia 27 maja 2009 r. sygn. akt IV SA/Po 14/09 WSA w Poznaniu po rozpoznaniu sprawy ze skargi P.C. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Poznaniu z dnia 7 listopada 2008 r. nr [...] uchylił zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Poznaniu z dnia 29 lutego 2008 r. nr [...], którą nie stwierdzono u P.C. choroby zawodowej w postaci obustronnego trwałego ubytku słuchu typu ślimakowego spowodowanego hałasem.

W wyniku ponownego rozpoznania sprawy PPIS w Poznaniu decyzją z dnia 22 lutego 2011 r. Nr [...] nie stwierdził u P.C. choroby zawodowej

Na skutek odwołania P.C. Wielkopolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny decyzją z dnia 4 maja 2011 r. Nr [...] uchylił zaskarżoną decyzję i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania organowi I instancji.

W wyniku ponownie przeprowadzonego postępowania Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Poznaniu decyzją z dnia 21 września 2011 r. Nr [...], nie stwierdził u P.C. choroby zawodowej - obustronnego trwałego odbiorczego ubytku słuchu typu ślimakowego lub czuciowo-nerwowego spowodowanego hałasem, wyrażonego podwyższeniem progu słuchu o wielkości co najmniej 45 dB w uchu lepiej słyszącym, obliczonym jako średnia arytmetyczna dla częstotliwości audiometrycznej 1,2 i 3 kHz. W uzasadnieniu organ w pierwszej kolejności powołał się na to, iż w sprawie P.C. wydano orzeczenia lekarskie o braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej w 2006 r. i 2010 r. wydane przez Wielkopolskie Centrum Medycyny Pracy w Poznaniu oraz przez Instytut Medycyny Pracy w Łodzi. Organ wskazał ponadto, że P.C. podczas pracy zawodowej jako instalator i palacz kotłów przemysłowych nie był narażony na hałas ponadnormatywny. Dodał, że wynik badania laryngologicznego z 18 marca 1985 r. (przed służbą wojskową) nie wykazał zmian chorobowych. P.C. rozpoczynając pracę po odbyciu zasadniczej służby wojskowej miał stwierdzony ubytek słuchu i nie był angażowany do prac na stanowiskach, gdzie występowały przekroczenia dopuszczalnych wartości hałasu. Organ I instancji stwierdził, iż z uwagi na charakter i przebieg uszkodzenia słuchu o cechach pozahałasowych (płaskie krzywe audiometryczne) oraz brak narażenia zawodowego na hałas ponadnormatywny uzasadnione było wydanie decyzji o braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej u P.C..

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne