22.05.2014 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 22 maja 2014 r., sygn. I OSK 1160/13

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jolanta Rajewska, Sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk (spr.), Sędzia del. WSA Mirosław Gdesz, Protokolant starszy asystent sędziego Joanna Ukalska, po rozpoznaniu w dniu 22 maja 2014 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M.Ł.-S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 18 stycznia 2013 r. sygn. akt II SA/Wa 1454/12 w sprawie ze skargi M. Ł.-S. na decyzję Szefa Służby Celnej z dnia [...] czerwca 2012 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 18 stycznia 2013 r., sygn. akt II SA/Wa 1454/12 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę M. Ł.-S. na decyzję Szefa Służby Celnej z dnia [...] czerwca 2012 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby.

Wyrok powyższy zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:

Dyrektor Izby Celnej w B.P. decyzją z dnia 29 lutego 2012 r. nr [...], na podstawie art. 105 pkt 10 oraz art. 188 ust. 2 i 5 ustawy o Służbie Celnej, zwolnił M. Ł.-S. ze służby w Izbie Celnej w B. P., z dniem doręczenia niniejszej decyzji. W uzasadnieniu tej decyzji z dnia 29 lutego 2012 r. organ wskazał, że M. Ł.-S. decyzją z dnia [...] czerwca 2009 r. została zawieszona w pełnieniu obowiązków służbowych na okres od 12 czerwca 2009 r. do 12 września 2009 r. z uwagi na wszczęcie wobec niej postępowania o przestępstwo popełnione umyślnie, ścigane z oskarżenia publicznego. Okres zawieszenia został przedłużony następnie do czasu zakończenia postępowania karnego decyzją z dnia [...] września 2009 r. Natomiast w piśmie z dnia 11 października 2011 r. Sąd Rejonowy w C. [...] Wydział [...] poinformował, iż w sprawie, w której M. Ł.-S. występuje w charakterze oskarżonej, wyrok jeszcze nie zapadł. Organ stwierdził, że upłynął okres ponad 12 miesięcy zawieszenia M. [...] Ł.-S. w pełnieniu obowiązków służbowych, zawieszenie ma charakter ciągły i związane jest z prowadzonym przeciwko niej postępowaniem karnym oraz nie ustały przyczyny będące podstawą zawieszenia. Ma zatem zastosowanie przepis art. 105 pkt 10 ustawy o Służbie Celnej, zgodnie z którym funkcjonariusza można zwolnić ze służby w przypadku upływu 12 miesięcy okresu zawieszenia w pełnieniu obowiązków służbowych, jeżeli nie ustąpiły przyczyny będące podstawą zawieszenia. Jego zastosowanie, jak wskazał organ, podyktowane jest negatywnymi dla Służby Celnej konsekwencjami wynikającymi z długotrwałego zawieszenia strony w pełnieniu obowiązków służbowych, co wiąże się z zajmowaniem etatu. Ponadto istnieje problem niedoboru kadrowego wynikający m.in. z zawieszenia funkcjonariuszy w pełnieniu obowiązków służbowych w Urzędzie Celnym w L. i podległych komórkach organizacyjnych, co było zgłaszane przez Naczelnika UC, o czym świadczy pismo z dnia 11 maja 2011 r. Taka sytuacja, zdaniem organu, ma niekorzystny wpływ w szczególności na pracę Oddziału Celnego w D. oraz doprowadziła do zwiększenia obciążenia pracą innych funkcjonariuszy oraz delegowania do pełnienia służby w Oddziale Celnym Drogowym w D. funkcjonariuszy z różnych komórek wewnętrznych Urzędu Celnego w B.P. Organ zwrócił też uwagę na aspekt finansowy powyższej sytuacji. Podał też, że decyzja o zwolnieniu ze służby nie jest równoznaczna z uznaniem winy w postępowaniu karnym.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne