19.02.2014

Wyrok NSA z dnia 19 lutego 2014 r., sygn. II OSK 2994/13

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Maciej Dybowski Sędziowie Sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk (spr.) Sędzia del. NSA Roman Ciąglewicz Protokolant asystent sędziego Anna Dziosa-Płudowska po rozpoznaniu w dniu 19 lutego 2014 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 28 lutego 2012 r., sygn. akt IV SA/Wa 1750/11 w sprawie ze skarg A.U. i [...] Sp. z o. o. z siedzibą w W. na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] sierpnia 2011 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wyrażenia zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych 1. uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę; 2. zasądza solidarnie od A.U. i [...] Sp. z o. o. z siedzibą w W. na rzecz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi kwotę 340 (trzysta czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego;

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 28 lutego 2012 r., sygn. akt IV SA/Wa 1750/11 po rozpoznaniu skarg A. U. i [...] Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 19 sierpnia 2011 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wyrażenia zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych - uchylił zaskarżoną decyzję.

Wyrok powyższy zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:

Zaskarżoną decyzją z dnia 19 sierpnia 2011 r. Nr [...] Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi utrzymał w mocy swoją decyzję z dnia 4 maja 2011 r. o odmowie udzielenia zgody na zmianę przeznaczenia na cele nierolnicze 35,10 ha gruntów rolnych klas I-III, położonych w granicach działek ewidencyjnych o nr 7/7 i 7/8, w obrębie geodezyjnym [...], na terenie gminy [...], wnioskowanych przez Wójta Gminy [...].

W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji wskazano, że w wyniku powtórnie przeprowadzonego postępowania z udziałem właścicieli terenów objętych wnioskiem Wójta Gminy [...], Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi stwierdził, że projektem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego objęto dwie działki ewidencyjne o nr 7/7 i 7/8, położone w obrębie geodezyjnym [...], na terenie gminy [...], w granicach których grunty rolne klas I-III wnioskowane do zmiany przeznaczenia obejmują powierzchnię 35,10 ha, w tym: grunty klasy I - 19,28 ha; grunty klasy II - 8,83 ha, grunty klasy IIla - 5,09 ha; grunty klasy lllb - 1,90 ha. Gleby klas IV zajmują znikomą powierzchnię, a zatem zdecydowanie dominują grunty I klasy bonitacyjnej, które stanowią ok. 55% obszaru wnioskowanego do zmiany przeznaczenia. Podstawą oceny wartości produkcyjnej gleb jest ich podział na klasy bonitacyjne, wykonywany na podstawie badań terenowych odkrywek glebowych. Z załączonej do akt sprawy dokumentacji jednoznacznie wynika, iż w działkach ewidencyjnych o nr 7/7 i 7/8, w obrębie geodezyjnym [...], ponad 19 ha stanowią grunty klasy I. Bonitacja gleb na tym terenie została wykonana w latach 60-tych. Aktualizacja gleboznawczej klasyfikacji gruntów w w/w działkach została powtórzona w roku 2008 przez W. S. (co wynika z załączonego do akt sprawy Raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko). Wyniki tej aktualizacji nie spowodowały zmian w gleboznawczej klasyfikacji gruntów, zatem uznano, iż wartość produkcyjna omawianych gleb nie uległa zmianie. Zatem podnoszonych argumentów stron o ich "znikomej' wartości produkcyjnej nie można uznać za wiarygodne, gdyż nie są one potwierdzone żadnymi konkretnymi dowodami, w postaci np. analiz gleb. Za wiarygodny dowód uznano natomiast wyniki badań zaprezentowane w Raporcie sporządzonym przez dr hab. A.K. Wyniki tych badań jednoznacznie potwierdzają wysoką wartość produkcyjną wnioskowanych gruntów. Analiza wykazała, że zawartość wszystkich badanych makroskładników jest wysoka, co sprzyja rozwojowi roślin uprawnych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne