Wyrok NSA z dnia 13 listopada 2014 r., sygn. I OSK 676/13
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk (spr.) Sędziowie NSA Małgorzata Borowiec del. NSA Janusz Furmanek Protokolant starszy asystent sędziego Dominika Człapińska po rozpoznaniu w dniu 13 listopada 2014 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 21 listopada 2012 r. sygn. akt IV SA/Wa 1078/12 w sprawie ze skargi A. Z. na postanowienie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] marca 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 21 listopada 2012 r., sygn. akt IV SA/Wa 1078/12 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę A. Z. na postanowienie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 19 marca 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji o przejęciu na własność Państwa gospodarstwa rolnego.
Wyrok powyższy zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:
A.Z. (dalej skarżący) złożył w dniu 9 czerwca 2003 r. wniosek o stwierdzenie nieważności decyzji Naczelnika Gminy Bielsk Podlaski z 4 kwietnia 1980 r. o przejęciu na własność Państwa gospodarstwa rolnego wraz z zabudowaniami o pow. 11,20 ha, położonego na terenie wsi [...], gmina Bielsk Podlaski stanowiącego własność jego ojca J. Z. (nr decyzji [...], dalej decyzja o przejęciu). Podstawą przejęcia były przepisy art. 2 ust. 2 ustawy z 13 lipca 1957 r. o zmianie dekretu z 18 kwietnia 1955 r. o uwłaszczeniu i uregulowaniu innych spraw związanych z reformą rolną i osadnictwem rolnym (Dz. U. z 1957 r., Nr 39, poz. 174 i z 1961 r., Nr 32, poz. 161). We wniosku skarżący wskazał jedynie na naruszenie prawa przy wydawaniu decyzji o przejęciu.
Decyzją z 29 stycznia 2008 r. nr [...] Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi umorzył postępowanie na podstawie art. 105 k.p.a. wobec nie wykazania przez skarżącego następstwa prawnego po J. Z. Decyzją z 14 maja 2008 r. MRiRW uchylił własną decyzję o umorzeniu postępowania i odmówił stwierdzenia nieważności decyzji o przejęciu. Organ uznał, że w toku postępowania odwoławczego skarżący wykazał następstwo prawne po J. Z. wobec czego ustała przyczyna umorzenia postępowania. Rozpoznając sprawę merytorycznie organ ustalił, że J. Z. opuścił gospodarstwo rolne, co potwierdził w odwołaniu od decyzji Naczelnika Gminy w Bielsku Podlaskim, stwierdzając, że gospodarstwo rolne było w użytkowaniu Państwowego Gospodarstwa Rolnego od 1974 r. Zdaniem organu okoliczność ta stanowiła przesłankę do uznania, że gospodarstwo zostało opuszczone w rozumieniu § 1 Rozporządzenia Rady Ministrów z 5 sierpnia 1961 r. w sprawie opuszczonych gospodarstw rolnych (Dz. U. z 1961r. Nr 39, poz. 198), gdyż ani właściciel ani jego rodzina w nim nie mieszkali a ziemia leżała odłogiem - co ostatecznie skutkowało przejęciem tego gospodarstwa na rzecz Skarbu Państwa w myśl powołanych wcześniej przepisów. Skarga do WSA na tą decyzję, została odrzucona z powodu nieuiszczenia wpisu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty