Wyrok NSA z dnia 22 października 2014 r., sygn. I OSK 592/13
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie : Przewodniczący: Sędzia NSA Wiesław Morys (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Jan Paweł Tarno Sędzia WSA del. Iwona Kosińska Protokolant sekretarz sądowy Justyna Stępień po rozpoznaniu w dniu 22 października 2014 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Polskich Kolei Państwowych S.A. z siedzibą w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 6 listopada 2012 r. sygn. akt I SA/Wa 1017/12 w sprawie ze skargi Polskich Kolei Państwowych S.A. z siedzibą w Warszawie na decyzję Krajowej Komisji Uwłaszczeniowej z dnia [...] marca 2012 r. nr [...] w przedmiocie nabycia mienia państwowego z mocy prawa przez gminę oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 6 listopada 2012 r., sygn. akt I SA/Wa 1017/12, oddalił skargę Polskich Kolei Państwowych S.A. w Warszawie na sprecyzowaną w sentencji decyzję Krajowej Komisji Uwłaszczeniowej.
Jak wynika z jego uzasadnienia powyższe rozstrzygnięcie zapadło w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:
Decyzją z dnia 12 stycznia 2011 r. Wojewoda Małopolski, działając na podstawie art. 18 ust. 1 w związku z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 10 maja 1990 r. Przepisy wprowadzające ustawę o samorządzie terytorialnym i ustawę o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 32, poz. 191 ze zm.) - dalej: ustawa komunalizacyjna, stwierdził nabycie z mocy prawa z dniem 27 maja 1990 r., przez Gminę S. B., nieodpłatnie, prawa własności nieruchomości położonej w obrębie S. B., jednostce S. B., oznaczonej jako działki nr [...] o pow. 1,5134 ha i nr [...] o pow. 1,7306 ha, wpisanej do księgi wieczystej [...]. Doszedł bowiem do przekonania, że spełnione zostały przesłanki uregulowane w przywołanych przepisach, a PKP nie wykazały ustanowienia na tej nieruchomości prawa zarządu..
Odwołanie od tej decyzji Wojewody Małopolskiego wniosły Polskie Koleje Państwowe S.A. domagając się jej uchylenia. W uzasadnieniu odwołania powołano się na przepisy art. 4 i art. 7 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 24 września 1926 r. o utworzeniu przedsiębiorstwa "Polskie Koleje Państwowe" (Dz. U. z 1948 r. Nr 43, poz. 312), z których miało wynikać powstałe ex lege prawo zarządu sporną nieruchomością, co wyłączało komunalizację tego mienia. W ocenie odwołującej się Spółki mienie należące do przedsiębiorstw państwowych, dla których organem założycielskim były centralne lub naczelne organy administracji państwowej, nie podlega komunalizacji, zatem nie jest objęte regulacją przepisu art. 5 ust. 1 ustawy komunalizacyjnej. Dowodzenie zaś istnienia zarządu może nastąpić wszelkimi środkami dowodowymi. Powołała się w tym zakresie na wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 6 września 2010 r., sygn. akt I OSK 1401/09.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty