Wyrok NSA z dnia 24 kwietnia 2014 r., sygn. I OSK 700/13
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Bożena Popowska (spr.) Sędziowie NSA Andrzej Jurkiewicz del. NSA Zygmunt Zgierski Protokolant asystent sędziego Tomasz Muszyński po rozpoznaniu w dniu 24 kwietnia 2014 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej H. D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 28 listopada 2012 r. sygn. akt II SA/Sz 945/12 w sprawie ze skargi H. D. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Szczecinie z dnia [...] sierpnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie wydania zaświadczenia o samodzielności lokalu mieszkalnego oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie wyrokiem z dnia 28 listopada 2012 r. sygn. akt II SA/Sz 945/12 oddalił skargę H.D. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Szczecinie z dnia [...] sierpnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie wydania zaświadczenia o samodzielności lokalu mieszkalnego oznaczonego nr [...] położonego przy ul. W. nr [...] w S..
Podstawę powyższego wyroku stanowił następujący stan faktyczny.
H. D. wystąpiła do Prezydenta Miasta Szczecina z wnioskiem o wydanie zaświadczenia o braku samodzielności lokalu mieszkalnego oznaczonego nr [...] położonego przy ul. W. nr [...] w S.. Prezydent Miasta Szczecina postanowieniem z dnia [...] czerwca 2012 r. Nr [...], [...], orzekł o odmowie wydania zaświadczenia o żądanej treści. Powodem odmowy był fakt, iż organ jest w posiadaniu zaświadczenia wydanego dnia [...] lutego 2005 r. o samodzielności ww. lokalu. Ponadto dołączona do wniosku inwentaryzacja budynku, wykonana w kwietniu 2011 r., nie różni się od rzutu kondygnacji lokalu mieszkalnego wykonanego w dniu [...] listopada 2004 r., poza informacją, że "wc" znajduje się na podwórzu.
W zażaleniu na powyższe postanowienie H.D. wskazała, że lokal nr [...], położony w Szczecinie przy ul. W. [...], nie spełnia kryterium samodzielności lokalu mieszkalnego, gdyż pomieszczenia sanitarno-higieniczne, które są pomieszczeniami pomocniczymi i winny być usytuowane w obrębie budynku, znajdują się poza nim. Podkreśliła, że ustawa o własności lokali nie przewiduje możliwości położenia pomieszczeń pomocniczych, służących zaspokajaniu potrzeb higieniczno - sanitarnych, poza budynkiem, w którym mieści się lokal. Uzupełniając zażalenie, wniosła o przeprowadzenie wizji lokalnej budynku mieszkalnego przy ul. Wrzosowej 8 w Szczecinie, albowiem stan poddasza i urządzeń sanitarno-higienicznych, w tym znajdujących się na podwórzu, urąga wymaganiom estetycznym, sanitarnym oraz bezpieczeństwa.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty