08.07.2014

Wyrok NSA z dnia 8 lipca 2014 r., sygn. I OSK 2986/12

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Maciej Dybowski sędzia NSA Wiesław Morys (spr.) sędzia del. NSA Zygmunt Zgierski Protokolant asystent sędziego Anna Dziosa-Płudowska po rozpoznaniu w dniu 8 lipca 2014 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Gminy Lublin od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 12 lipca 2012 r. sygn. akt II SA/Lu 442/12 w sprawie ze skarg M. K. i Gminy Lublin na decyzję Wojewody Lubelskiego z dnia [...] marca 2012 r. nr [...] w przedmiocie zwrotu wywłaszczonej nieruchomości i zwrotu zwaloryzowanego odszkodowania I. oddala skargę kasacyjną; II. oddala wniosek M. K. o zasądzenie kosztów postępowania kasacyjnego;

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie, wyrokiem z dnia 12 lipca 2012r., sygn. akt II SA/Lu 442/12, uwzględnił skargę M. K. i uchylił zaskarżoną decyzję Wojewody Lubelskiego z dnia 20 marca 2012 r. w przedmiocie zwrotu nieruchomości i odszkodowania w części utrzymującej w mocy decyzję Starosty Lubelskiego z dnia [...] października 2011 r., a w pozostałej części skargę tę oddalił, jak też oddalił skargę Gminy Lublin, oraz orzekł o kosztach postępowania.

W uzasadnieniu powyższego orzeczenia Sąd I instancji przedstawił następujący stan faktyczny i prawny sprawy: przedmiotem postępowania są działki nr [...], [...], [...] i [...], położone w Lublinie w rejonie ul. [...], które zostały wywłaszczone na rzecz Skarbu Państwa decyzją Prezydenta Miasta Lublin z dnia 8 sierpnia 1980 r. z przeznaczeniem pod budowę osiedla mieszkaniowego "[...]". Wnioskiem z dnia 14 lipca 2000 r. M. K. wystąpiła o ich zwrot. Decyzją z dnia 11 czerwca 2001 r. Prezydent Miasta Lublin odmówił uwzględnienia wniosku, ustalając, iż na w/w działkach powstały boiska sportowe i asfaltowe alejki, zatem dowodząc wykorzystania nieruchomości zgodnie z celem wywłaszczenia. Wojewoda Lubelski decyzją z dnia [...] września 2001 r. utrzymał ją w mocy. Jednak oba te rozstrzygnięcia uchylił Naczelny Sąd Administracyjny Ośrodek Zamiejscowy w Lublinie wyrokiem z dnia 10 kwietnia 2003 r., sygn. akt II SA/Lu 1767/01, prezentując pogląd, iż sposób zagospodarowania nieruchomości jest niezgodny z celem wywłaszczenia. Następnie organ I instancji decyzją z dnia [...] kwietnia 2005 r. ponownie odmówił zwrotu nieruchomości, z tymi samymi motywami, a Wojewoda Lubelski ją uchylił, wskazując na niewłaściwość Prezydenta Lublina do rozpoznania sprawy. Te rozstrzygnięcia uchylił jednak Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie wyrokiem z dnia 15 listopada 2005 r., sygn. akt II SA/Lu 832/05. Po wyznaczeniu Starosty Lubelskiego jako organu właściwego w sprawie, decyzją z dnia [...] września 2010 r. orzekł on o zwrocie projektowanych działek nr [...], [...], [...], [...], jako niezagospodarowanych zgodnie z celem wywłaszczenia, zaś odmówił zwrotu działki nr [...] z powodu zrealizowania na niej celu wywłaszczeniowego, oraz działki nr [...] z uwagi na ustanowienie na niej użytkowania wieczystego. W pozostałym zakresie postępowanie umorzył z powodu cofnięcia wniosku. Decyzję tę organ odwoławczy uchylił decyzją z dnia [...] grudnia 2010 r. ze względu na niewłaściwy krąg stron.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne