Wyrok NSA z dnia 23 lipca 2014 r., sygn. I OSK 3007/13
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Pocztarek Sędziowie: Sędzia NSA Izabella Kulig - Maciszewska (spr.) Sędzia del NSA Jerzy Krupiński Protokolant asystent sędziego Marcin Rączka po rozpoznaniu w dniu 23 lipca 2014 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Z. Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 24 lipca 2013 r. sygn. akt II SAB/Wa 173/13 w sprawie ze skargi Z. Z. na bezczynność Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od Z. Z. na rzecz Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego kwotę 120 (sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 24 lipca 2013 r., sygn. akt II SAB/Wa 173/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Z. Z. na bezczynność Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w przedmiocie rozpoznania wniosku z dnia 10 września 2012 r. o udostępnienie informacji publicznej.
Wyrok zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:
Wnioskiem z dnia z 27 kwietnia 2011 r. Z. Z. zwrócił się do Zespołu do Spraw Dobrych Praktyk Akademickich, działającego przy Ministrze Nauki i Szkolnictwa Wyższego, o dokonanie oceny i wydanie opinii w sprawie naruszenia zasad etycznych przez mgr G. N. i dr P. S.. Wniosek dotyczył oceny zachowania ww. naukowców w związku ze znaleziskiem dokonanym w podkieleckim kamieniołomie w Z.. Skarżący wskazał, że zwrócił się z wnioskiem o ocenę przez Zespół prawidłowości zachowania ww. naukowców, z uwagi na fakt, iż marginalizują oni jego udział w dokonanym odkryciu.
Pismem z 6 sierpnia 2012 r., podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, poinformowała skarżącego o zakończeniu rozpatrywania powyższego wniosku. Wskazała, że w opinii Zespołu trudne do jednoznacznego ustalenia jest to, kto i w jakim stopniu przyczynił się do końcowego sukcesu w odkryciu śladów dewońskiego tetrapoda na terenie kamieniołomu Z. Jednocześnie wskazała, że mgr G. N. i dr P. S., współautorzy artykułu w "Nature", informującego o wynikach badań nad znalezionymi tropami zwierzęcia, deprecjonują wkład skarżącego do wspólnego osiągnięcia. Ponadto podała, że Zespół stwierdził, iż skarżący spotkał się z przykrościami i szykanami ze strony niektórych swoich przełożonych w Państwowym Instytucie Geologicznym. Poinformowała także, iż Zespół dysponuje obszerną pisemną analizą, na podstawie której powziął powyższą opinię.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty