Wyrok NSA z dnia 12 września 2014 r., sygn. I OSK 940/13
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Stojanowski, Sędzia NSA Małgorzata Pocztarek, Sędzia del. WSA Marian Wolanin (spr.), Protokolant starszy asystent sędziego Dorota Kozub - Marciniak, po rozpoznaniu w dniu 12 września 2014 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 31 stycznia 2013 r. sygn. akt III SA/Gd 817/12 w sprawie ze skargi Z. K. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] listopada 2012 r. nr [...] w przedmiocie uchybienia terminu do wniesienia odwołania w sprawie świadczenia z pomocy społecznej w formie usług opiekuńczych 1. uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę; 2. odstępuje od zasądzenia na rzecz Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] od Z. K. zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 31 stycznia 2013 r., sygn. akt III SA/Gd 817/12, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku, po rozpatrzeniu skargi Z. K., uchylił postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] listopada 2012 r. nr [...] w przedmiocie uchybienia terminu do wniesienia odwołania w sprawie świadczenia z pomocy społecznej w formie usług opiekuńczych.
W uzasadnieniu powołanego wyroku wskazano, że Prezydent Miasta [...] decyzją z dnia [...] czerwca 2012 r. przyznał Z. K. częściowo odpłatne usługi opiekuńcze w zakresie zaspakajania codziennych potrzeb życiowych, podstawowej opieki higieniczno-sanitarnej i pielęgnacyjnej zleconej przez lekarza oraz w miarę możliwości zapewniania kontaktu z otoczeniem w określonym w decyzji czasie i za określoną odpłatnością, świadczone przez wskazany w decyzji zakład usług opiekuńczych. Organ pierwszej instancji ustalił bowiem, że sytuacja zdrowotna, materialna i rodzinna upoważnia podopieczną do udzielenia świadczeń w formie usług opiekuńczych w zakresie zaspakajania potrzeb życiowych. Ze względu na długotrwałą, przewlekłą chorobę i po ustaleniu, że podopieczna ponosi znaczne koszty wiążące się z zakupem leków, środków czystości i pielęgnacji uznano, że zgodnie z odnośną Uchwałą Rady Miejskiej w Tczewie zaistniały okoliczności do obniżenia odpłatności z 40% do 30% kosztu usługi.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty