Wyrok NSA z dnia 23 stycznia 2014 r., sygn. II OSK 1970/12
Dnia 23 stycznia 2014 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Włodzimierz Ryms sędzia NSA Leszek Kamiński sędzia del. WSA Robert Sawuła /spr./ Protokolant sekretarz sądowy Agnieszka Chustecka po rozpoznaniu w dniu 23 stycznia 2014 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy skargi kasacyjnej Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 11 kwietnia 2012r. sygn. akt II SA/Łd 1163/11 w sprawie ze skargi S.Ł. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] września 2011r. nr [...] w przedmiocie uprawnienia do świadczenia pieniężnego oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z 11 kwietnia 2012 r., II SA/Łd 1163/11 Wojewódzki Sąd Administracyjny (dalej: "WSA") w Łodzi, po rozpoznaniu sprawy ze skargi S.Ł. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (dalej: "Kierownik Urzędu") z [...] września 2011 r. nr [...] w przedmiocie uprawnienia do świadczenia pieniężnego, uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję tego organu z [...] sierpnia 2011 r. nr [...] oraz orzekł o kosztach postępowania. Wyrok ten wydano w następującym stanie sprawy:
Podaniem z 7 września 2010 r. S.Ł. zwróciła się do Kierownika Urzędu o przyznanie świadczenia pieniężnego określonego w ustawie z 31 maja 1996 r. o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich (Dz. U. Nr 87, poz. 395 ze zm., dalej zwana "ustawą o świadczeniu"). Decyzją z [...] października 2010 r., następnie utrzymaną w mocy decyzją z [...] listopada 2010 r., organ odmówił wnioskodawczyni przyznania uprawnienia do świadczenia pieniężnego określonego w ustawie o świadczeniu. Uznano wprawdzie, że rodzina S.Ł. w okresie okupacji wykonywała pracę przymusową, lecz w pobliżu swojego stałego miejsca zamieszkania. Praca ta nie przybrała zatem szczególnie dotkliwej formy połączonej z wysiedleniem i wyrwaniem z dotychczasowego środowiska, na co zwrócił uwagę Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 16 grudnia 2009 r., K. 49/07. W ocenie organu strony nie dotknęły utrudnienia charakterystyczne dla deportacji.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty