18.02.2014 Obrót gospodarczy

Postanowienie NSA z dnia 18 lutego 2014 r., sygn. II GZ 48/14

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący : sędzia NSA Magdalena Bosakirska po rozpoznaniu w dniu 18 lutego 2014 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej zażalenia B. P. A., B., N. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 8 listopada 2013 r., sygn. akt VI SA/Wa 2444/13 o odmowie wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji w sprawie ze skargi B. P. A., B., N. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] stycznia 2013 r., nr Sp. [...] w przedmiocie unieważnienia patentu na wynalazek postanawia: 1. uchylić zaskarżone postanowienie; 2. wstrzymać wykonanie decyzji Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] stycznia 2013 r. o numerze Sp. [...].

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. postanowieniem z dnia 8 listopada 2013 r., sygn. akt VI SA/Wa 2444/13, odmówił B. P. A. z siedzibą w B. wstrzymania wykonania decyzji Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] stycznia 2013 r., nr Sp. [...], unieważniającej patent na wynalazek pt. "[...]" o numerze PL [...].

I

W uzasadnieniu postanowienia Sąd I instancji podał, że w skardze na wskazaną powyżej decyzję Urzędu Patentowego RP spółka B. P. złożyła wniosek o wstrzymanie wykonania tej decyzji. Zdaniem skarżącej, niewstrzymanie wykonalności zaskarżonej decyzji w negatywny sposób wpłynie na jej sytuację prawną oraz spowoduje niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody lub trudnych do odwrócenia skutków. Skarżąca uznała, że decyzja organu wpływa negatywnie na zakres przysługujących jej praw, pozbawiając ją prawa wyłącznego wynikającego z patentu oraz wszelkich uprawnień z nim związanych. W ocenie spółki, sytuacja taka oznacza, że będzie musiała ona akceptować ingerencję podmiotów trzecich w zakres prawa, które jej przysługiwało i powstrzymywać się od podejmowania działań mających na celu wykorzystywanie stworzonego przez nią wynalazku. Wykonanie decyzji stworzy zaś podmiotom trzecim możliwość swobodnego korzystania z wynalazku skarżącej i czerpania z tego tytułu korzyści majątkowych. Spowoduje ponadto legalność po stronie tych podmiotów dokonywania działań z wykorzystaniem unieważnionego prawa oraz brak możliwości domagania się od nich zwrotu nienależnie uzyskanych korzyści i ewentualnego odszkodowania. Wskazując zatem na konieczność zastosowania w rozpoznawanej sprawie ochrony tymczasowej, wnioskująca spółka stwierdziła, że skutki, jakie powstaną w wyniku braku możliwości ingerencji w działania podmiotów trzecich będą nieodwracalne, a poniesiona szkoda będzie nie do usunięcia na żadnym etapie postępowania.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp