Wyrok NSA z dnia 7 sierpnia 2014 r., sygn. I GSK 1333/13
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Ludmiła Jajkiewicz (spr.) Sędzia NSA Krystyna Anna Stec Sędzia del. WSA Lidia Ciechomska-Florek Protokolant Dorota Gaj-Mizerska po rozpoznaniu w dniu 7 sierpnia 2014 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej W. G. - Firma Handlowa "F." B i W G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 4 czerwca 2013 r. sygn. akt V SA/Wa 421/13 w sprawie ze skargi W. G. - Firma Handlowa "F." B i W G. na decyzję Szefa Służby Celnej z dnia [...] grudnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie wiążącej informacji taryfowej oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. wyrokiem z dnia 4 czerwca 2013 r., sygn. akt V SA/Wa 421/13, oddalił skargę W. G. na decyzję Szefa Służby Celnej z dnia [...] r., w przedmiocie wiążącej informacji taryfowej.
Sąd I instancji za podstawę rozstrzygnięcia przyjął następujące ustalenia:
Wnioskiem z dnia [...] r. W. G. - F. H. "F." B i W G. złożył wniosek o udzielenie wiążącej informacji taryfowej (WIT) dla towaru opisanego jako sztuczny kwiat bożonarodzeniowy- gałązka pojedyncza poinsecji, deklarując kwalifikowanie tego towaru do kodu 9505 10 90, obejmującego artykuły bożonarodzeniowe z pozostałych materiałów. Pismem z dnia [...] r. wnioskodawca sprecyzował, iż przedmiotem wniosku jest główka kwiatu poinsecji.
Dyrektor Izby Celnej w W. decyzją zawartą w wiążącej informacji taryfowej (WIT) z dnia [...] r. zaklasyfikował towar do kodu CN 6702 90 00 Wspólnej Taryfy Celnej, obejmującego kwiaty sztuczne, liście i owoce oraz ich części; artykuły wykonane ze sztucznych kwiatów, liści lub owoców, z tworzyw sztucznych.
Szef Służby Celnej decyzją z dnia [...] r. utrzymał w mocy decyzję organu I instancji. Organ odwoławczy podzielił stanowisko wyrażone w polu 9 wiążącej informacji taryfowej z dnia [...] zatytułowanym "Uzasadnienie klasyfikacji towaru", w którym podał: "Klasyfikacja zgodna jest z postanowieniami 1 i 6 Ogólnych Reguł Interpretacji Nomenklatury Scalonej, brzmieniem pozycji 6702, (...), a także zgodna z brzmieniem podpozycji 6702 90 00 Wspólnej Taryfy Celnej Unii Europejskiej". Szef Służby Celnej przyjął, że kwiat poinsecji nie posiada cech, które przemawiają za tym, że ma on świąteczny (bożonarodzeniowy) charakter. Podzielił również pogląd, że główka kwiatu poinsecji ma wartość dekoracyjną, a nie użytkową. Organ II instancji wskazał, iż w myśl komentarza do pozycji 9505 zawartego w Notach wyjaśniających produkty, aby były klasyfikowane jako artykuły świąteczne, muszą mieć wartość dekoracyjną (wzór i zdobienia) i być wyłącznie zaprojektowane, wyprodukowane i rozpoznawalne jako artykuły świąteczne. Produkty te są używane w określonym dniu lub okresie w ciągu roku. Produkty te, zgodnie ze swoją budową i wzorem (odciski, ornamenty, symbole lub napisy), przeznaczone są do użytku podczas określonego święta.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty