18.02.2014 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 18 lutego 2014 r., sygn. I GSK 723/12

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Ludmiła Jajkiewicz (spr.) Sędziowie NSA Magdalena Bosakirska Stanisław Gronowski Protokolant Dorota Gaj - Mizerska po rozpoznaniu w dniu 18 lutego 2014 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej M.M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w G. z dnia 16 lutego 2012 r. sygn. akt III SA/Gd 534/11 w sprawie ze skargi M.M. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w G. z dnia [...] października 2011 r. nr [...] w przedmiocie weryfikacji zgłoszenia celnego 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od M.M. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w G. kwotę 1 800 (słownie: tysiąc osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w G., wyrokiem z dnia 16 lutego 2012 r., sygn. akt III SA/Gd 534/11, oddalił skargę M.M. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w G. z dnia [...] października 2011 r. (nr [...]) w przedmiocie weryfikacji zgłoszenia celnego.

Sąd I instancji za podstawę rozstrzygnięcia przyjął następujące ustalenia:

W dniu [...] czerwca 2008 r. Agencja Celna U. Spółka z o.o. działająca z upoważnienia M.M., prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą M., zgłosiła do procedury dopuszczenia do obrotu towar - liny stalowe ocynkowane, galwanizowane, importowane z Korei (wg faktury [...] z dnia 20 kwietnia 2008 r.). Zgłoszenie celne, obejmujące cztery rodzaje lin o różnych przekrojach, zostało przyjęte i zaewidencjonowane pod nr SAD Nr [...]. Eksporterem towaru była firma Y. Co Ltd. Towar został objęty wnioskowaną procedurą i określona została kwota należności celnych (A00) w łącznej wysokości 0 zł (z zastosowaniem stawki celnej erga omnes 0%). Organ celny zwolnił towar od wnioskowanej procedury bez przeprowadzenia weryfikacji.

Po uzyskaniu informacji o ujawnionych przez Biuro Kontroli OLAF nieprawidłowościach w zakresie deklarowanego pochodzenia lin stalowych (SWR) sprowadzanych do Unii Europejskiej z Korei Południowej, Naczelnik Urzędu Celnego w G., postanowieniem z dnia [...] marca 2011 r., wszczął postępowanie w sprawie kontroli ww. zgłoszenia celnego. Pozyskany w trakcie postępowania raport nr OF/2006/0397 Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) wskazywał, że towar deklarowany jako pochodzący z Korei Południowej faktycznie pochodził z Chińskiej Republiki Ludowej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp