Wyrok NSA z dnia 22 października 2014 r., sygn. I GSK 1479/13

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Rysz Sędzia NSA Zofia Przegalińska Sędzia NSA Cezary Pryca (spr.) Protokolant Szymon Janik po rozpoznaniu w dniu 22 października 2014 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Celnej w G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w G. z dnia 6 czerwca 2013 r. sygn. akt III SA/Gd 130/13 w sprawie ze skargi C. S.A. w Ł. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w G. z dnia [...] grudnia 2012 r. nr [...]; [...] w przedmiocie cła antydumpingowego oraz określenia kwoty podatku od towarów i usług 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w G.; 2. zasądza od C. S.A. w Ł. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w G. 2.783 (dwa tysiące siedemset osiemdziesiąt trzy) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w G. wyrokiem z dnia 6 czerwca 2013 r. o sygn. akt III SA/Gd 130/13, po rozpoznaniu sprawy ze skargi C. S.A. w Ł. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w G. z dnia [...] grudnia 2012 r., nr [...], [...] określającą cło antydumpingowe oraz kwotę podatku od towarów i usług, uchylił zaskarżoną decyzję oraz zasądził koszty postępowania na rzecz C. Sp. z o.o. oraz stwierdził, że decyzja nie może być wykonana.

Z uzasadnienia wyroku wynika, że Sąd I instancji przyjął za podstawę rozstrzygnięcia następujące ustalenia.

W dniu [...] lutego 2011 r. C. S.A. zgłosiła do procedury dopuszczenia do obrotu w Polsce importowane z Malezji "podkładki stalowe" i "śruby imbusowe", deklarując je do kodu TARIC 7318 22 00 95, ze stawką celną 0 % oraz stawkę podatku od towarów i usług 23 %. Wobec zgłoszonego towaru toczyło się dochodzenie w zakresie obchodzenia cła antydumpingowego, więc towar wymagał rejestracji, przy czym rejestracja ta była tożsama ze złożeniem zgłoszenia celnego.

Decyzją z dnia [...] września 2011 r. Naczelnik Urzędu Celnego w G. określił dla towarów objętych wyżej wskazanym zgłoszeniem celnym stawkę rozszerzonego ostatecznego cła antydumpingowego (A30) - w wysokości 85% - z dodatkowym kodem Taric - B999, niezaksięgowaną kwotę ostatecznego cła antydumpingowego (A30), podlegającą retrospektywnemu zaksięgowaniu w wysokości 67.501 zł, podatek od towarów i usług z tytułu importu towarów objętych procedurą dopuszczenia do obrotu zgodnie z ww. zgłoszeniem celnym w wysokości 33.791 zł.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty