Wyrok NSA z dnia 27 listopada 2014 r., sygn. II GSK 1707/13
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Kisielewicz Sędzia del. WSA Lidia Ciechomska-Florek (spr.) Sędzia NSA Wojciech Kręcisz Protokolant Mateusz Rogala po rozpoznaniu w dniu 27 listopada 2014 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej E. S.A. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w S. z dnia 8 maja 2013 r. sygn. akt II SA/Sz 58/13 w sprawie ze skargi E. S.A. w W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] listopada 2012 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za zajęcie pasa drogowego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w S., wyrokiem z dnia 8 maja 2013 r. sygn. akt II SA/Sz 58/13, oddalił skargę E. S.A. w przedmiocie kary za zajęcie pasa drogowego.
Sąd I instancji przyjął do rozstrzygnięcia następujący stan faktyczny sprawy. Spółka, na podstawie umowy z dnia 18 marca 2011 r. zawartej z Gminą Miasto S. - Zarządem Dróg i Transportu Miejskiego w S., wykonywała roboty budowlane polegające na zagospodarowaniu terenu "A. K." przy pl. Ż. P. w S. z budową pawilonu recepcyjno - wystawowo - gastronomicznego na działkach 13 z obrębu 1036 oraz 1 i 4 z obrębu 1037. Przeprowadzona w dniu 4 kwietnia 2011 r. kontrola pasa drogowego wykazała, że w ww. pasie drogowym spółka postawiła bez zezwolenia zarządcy drogi dwie reklamy o powierzchni 32 m² oraz pięć reklam o łącznej powierzchni 20 m². Zdaniem organu, na placu budowy mogły być umieszczone jedynie tablice informacyjne, które zgodnie z § 13 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26 czerwca 2002 r. w sprawie dziennika budowy, montażu i rozbiórki, tablicy informacyjnej oraz ogłoszenia zawierającego dane dotyczące bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia. Tablice informacyjne zawierają między innymi określenie rodzaju robót budowlanych, adres prowadzenia robót, numeru pozwolenia na budowę. Tablica informacyjna ma kształt prostokąta o wymiarach 90 cmx 70 cm, jest koloru żółtego z literami i cyframi koloru czarnego. Zgodnie z art. 4 ust. 23 ustawy o drogach publicznych, reklama to nośnik informacji wizualnej w jakiejkolwiek wizualnej formie wraz z elementami konstrukcyjnymi i zamocowaniami, umieszczony w polu widzenia użytkowników drogi, niebędącym znakiem w rozumieniu przepisów o znakach i sygnałach lub znakiem informującym o obiektach użyteczności publicznej ustanowionym przez gminę. Umieszczenie w pasie drogowym tego rodzaju nośników informacji, jest samoistnym rodzajem zajęcia pasa drogowego, niezwiązanym z potrzebami zarządzania drogami lub potrzebami ruchu drogowego i wymaga zezwolenia zarządcy drogi.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty