14.11.2014

Wyrok NSA z dnia 14 listopada 2014 r., sygn. II GSK 1692/13

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Ludmiła Jajkiewicz (spr.) Sędzia NSA Magdalena Bosakirska Sędzia del. WSA Stefan Kowalczyk Protokolant Kacper Tybuszewski po rozpoznaniu w dniu 14 listopada 2014 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Głównego Inspektora Transportu Drogowego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 21 maja 2013 r. sygn. akt V SA/Wa 9/13 w sprawie ze skargi R.M. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] października 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia należności z tytułu kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym 1. uchyla zaskarżony wyrok; 2. oddala skargę; 3. zasądza od R.M. na rzecz Głównego Inspektora Transportu Drogowego 340 (trzysta czterdzieści) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. wyrokiem z dnia 21 maja 2013 r., sygn. akt V SA/Wa 9/13, w sprawie ze skargi R. M. uchylił decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] r., nr [...], oraz poprzedzającą ją decyzję Z. W. Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] r., nr [...], w przedmiocie odmowy umorzenia kary pieniężnej. Orzekł też o kosztach postępowania.

Sąd I instancji przyjął za podstawę rozstrzygnięcia następujące ustalenia:

Pismem z dnia [...] skarżący zwróci się do Z. W. Inspektora Transportu Drogowego o umorzenie kary pieniężnej w wysokości. [...] zł, nałożonej na niego decyzją tego organu z dnia [...] r. za naruszenia stwierdzone w trakcie kontroli z dnia [...] Wniosek swój uzasadniał przedawnieniem należności.

Decyzją z dnia [...] r. organ I instancji odmówił umorzenia kary pieniężnej, stwierdzając, że z uwagi na ustawowe wyłączenie stosowania ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.; dalej: o.p.) do kar nakładanych na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2013 r. poz. 1414 ze zm.; dalej: u.t.d.) kary te nie ulegają przedawnieniu. Brak jest zatem podstaw dla stosowania instytucji przedawnienia w odniesieniu do kary pieniężnej nałożonej na stronę decyzją z dnia [...] r. Zdaniem organu, dla wydania decyzji w przedmiocie umorzenia należności pieniężnej koniecznie jest wykazanie przez stronę zaistnienia jednej z przesłanek wynikających z art. 56 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 885 ze zm.; dalej: u.f.p.). Wobec nienadesłania przez skarżącego wymaganych dokumentów zasadnym było odmówienie umorzenia nałożonej kary pieniężnej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp