Wyrok NSA z dnia 16 września 2014 r., sygn. I GSK 332/13
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Kabat-Rembelska (spr.) Sędzia NSA Gabriela Jyż Sędzia del. WSA Inga Gołowska Protokolant Tomasz Haintze po rozpoznaniu w dniu 16 września 2014 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej C. O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w G. z dnia 7 listopada 2012 r. sygn. akt I SA/Go 712/12 w sprawie ze skargi C. O. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w R. z dnia [...] lipca 2012 r. nr [...] w przedmiocie określenia wartości celnej oraz kwoty podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w G. wyrokiem z 7 listopada 2012 r., sygn. akt I SA/Go 712/12, oddalił skargę C. O. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w R. z [...] lipca 2012 r., nr [...], w przedmiocie wartości celnej towaru, kwoty cła oraz podatku od towarów i usług.
Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym i prawnym:
Agencja Celna S. z Warszawy Oddział Terminal S., działająca z upoważnienia C. O., dokonała [...] lipca 2007 r. zgłoszenia celnego (nr [...]), wnosząc o objęcie procedurą dopuszczenia do wolnego obrotu towar pochodzący z Chin, w postaci obuwia damskiego nowego, o podeszwach i cholewkach wykonanych z tworzyw sztucznych, w ilości 12.156 par oraz obuwia męskiego nowego o podeszwach i cholewkach z tworzyw sztucznych w ilości 2.400 par.
W zgłoszeniu zadeklarowano odpowiednio kod CN 64029998 oraz wartość towaru w wysokości 6.078 USD, przy cenie jednostkowej 0,50 USD za parę oraz kod CN 64029996 i wartość towaru - 1.200 USD, przy cenie jednostkowej 0,50 USD za parę. Do zgłoszenia dołączono fakturę z 9 lipca 2007 r. nr 51/07 wystawioną przez firmę S. Import-Export K. K. z B., Niemcy.
Do powyższego zgłoszenia celnego, dołączono niezbędne dokumenty, tym samym towar z mocy prawa objęty został wnioskowaną procedurą. Po zwolnieniu towaru organ celny dokonał z urzędu kontroli zgłoszenia celnego. W toku czynności kontrolnych załączona do zgłoszenia celnego faktura została przesłana do weryfikacji. W toku czynności sprawdzających ustalono, że faktura wystawiona przez K. K. właściciela firmy S. Import Export z B. jest nieprawdziwa. K. K. na zlecenie E. N. wystawiał faktury na towary pochodzące z Azji, na podstawie danych otrzymywanych e-mailem od E. N., na zlecenie firm z Polski. K. K. podał, że za napisanie faktur z nazwą swojej firmy otrzymywał 600,00 EUR.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty