Wyrok NSA z dnia 28 sierpnia 2014 r., sygn. I GSK 60/13
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Bała Sędzia NSA Henryk Wach Sędzia del. WSA Mirosław Trzecki (spr.) Protokolant Anna Ważbińska-Dudzińska po rozpoznaniu w dniu 28 sierpnia 2014 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej S. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 25 września 2012 r. sygn. akt V SA/Wa 408/12 w sprawie ze skargi S. K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] grudnia 2011 r. nr [...]; [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oraz określenia kwoty podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. wyrokiem z dnia 25 września 2012r. (sygn. akt V SA/Wa 408/12) oddalił skargę S. K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. nr [...], [...] z dnia [...] grudnia 2012r. w przedmiocie określenia elementów kalkulacyjnych oraz kwoty zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym i podatku od towarów i usług.
Wyrok ten wydany został w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:
Dnia [...] lutego 2006r. S. K. zgłosił na dokumencie SAD nr [...] do procedury dopuszczenia do swobodnego obrotu towar w postaci samochodu osobowego marki Mercedes Benz 450 SL nr VIN [...] z 1978 roku, deklarując kod CN 9705 00 00 90 obejmujący: Kolekcje i przedmioty kolekcjonerskie, zoologiczne, botaniczne, mineralogiczne, anatomiczne, historyczne, archeologiczne, paleontologiczne, etnograficzne lub numizmatyczne ze stawką celną w wysokości 0% oraz podatku VAT w wysokości 7%. Do zgłoszenia celnego załączono m.in.: kopię świadectwa tytułu prawnego pojazdu Certiftcate of title nr [...], fakturę z dnia 11 maja 2005r. wystawioną przez [...] na kwotę 1500 $, zaświadczenie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z dnia 21 lutego 2006r., zgodnie z którym powyższy samochód jest pojazdem posiadającym wartości kolekcjonerskie i historyczne zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 2 lit. d ustawy z dnia 23 lipca 2003r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, a także opinię techniczną z dnia 14 lutego 2006r. sporządzoną przez rzeczoznawcę samochodowego. Zgłoszenie celne zostało przyjęte jako odpowiadające wymogom formalnym określonym w art. 62 Wspólnotowego Kodeksu Celnego (dalej WKC), a towar - po uprzednim zaksięgowaniu należności przywozowych na podstawie danych zawartych w zgłoszeniu celnym - został zwolniony.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty