05.09.2014

Wyrok NSA z dnia 5 września 2014 r., sygn. II GSK 1120/13

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marzenna Zielińska Sędzia NSA Zofia Przegalińska Sędzia del. WSA Stefan Kowalczyk (spr.) Protokolant Paweł Gorajewski po rozpoznaniu w dniu 5 września 2014 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. N. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w P. z dnia 6 marca 2013 r. sygn. akt III SA/Po 1119/12 w sprawie ze skargi A. N. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...] lipca 2012 r. nr [...] w przedmiocie zakazu prowadzenia ośrodka szkolenia kierowców oraz wykreślenia z rejestru przedsiębiorców oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 6 marca 2013 r. sygn. akt III SA/Po 1119/12, Wojewódzki Sąd Administracyjny w P. (dalej: "WSA") oddalił skargę A. N. (Skarżącego) na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. (dalej: SKO), z dnia [...] lipca 2012 r. nr [...], wydanej w przedmiocie zakazu prowadzenia ośrodka szkolenia kierowców.

Ze stanu sprawy przyjętego przez sąd pierwszej instancji wynikało, że:

Prezydent Miasta P. decyzją z dnia [...] października 2011 wydaną na podstawie art. 104 ust. 1 pkt 3 i ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r., Nr 108, poz. 908 ze zm. - dalej: "p.r.d.") w zw. z art. 71 ust. 1 pkt 3 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 ze zm.) wydał zakaz prowadzenia ośrodka szkolenia kierowców przez A. N., skreślając przedsiębiorcę z rejestru działalności regulowanej i nadał decyzji rygor natychmiastowej wykonalności.

U podstaw decyzji legło ustalenie, że Skarżący wykonujący działalność gospodarczą w zakresie prowadzenia ośrodka szkolenia kierowców dopuścił się nieprawidłowości i uchybień w funkcjonowaniu ośrodka, w tym także mogących stanowić rażące naruszenie warunków wykonywania działalności gospodarczej w zakresie prowadzenia ośrodka szkolenia kierowców, o którym mowa w art. 104 ust. 1 pkt 3 p.r.d. W ocenie organu takie działanie musi być kwalifikowane jako rażące naruszenie warunków wykonywania działalności gospodarczej w zakresie prowadzenia ośrodka szkolenia kierowców i to zarówno poprzez szkolenie niezgodne z obowiązującym programem szkolenia, jak i poprzez wydanie zaświadczenia o ukończeniu szkolenia niezgodnie ze stanem faktycznym, uzasadniające wydanie decyzji o zakazie prowadzenia ośrodka szkolenia kierowców.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp