Wyrok NSA z dnia 27 czerwca 2014 r., sygn. I GSK 127/13
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Jagielska Sędzia NSA Krystyna Anna Stec (spr.) Sędzia del. WSA Lidia Ciechomska-Florek Protokolant Michał Stępkowski po rozpoznaniu w dniu 27 czerwca 2014 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej S. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w G. z dnia 17 października 2012 r. sygn. akt I SA/Go 554/12 w sprawie ze skargi S. P. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w R. z dnia [...] maja 2012 r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego, kwoty podatku akcyzowego oraz kwoty podatku od towarów i usług 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od S. P. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w R. 448 (czterysta czterdzieści osiem) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w G. wyrokiem z dnia 17 października 2012 r. o sygn. akt I SA/Go 554/12 oddalił skargę S. P. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w R. z dnia [...] maja 2012 r., określającą kwotę długu celnego, kwotę podatku akcyzowego oraz kwotę podatku od towarów i usług.
Z uzasadnienia wyroku wynika, że Sąd I instancji przyjął za podstawę rozstrzygnięcia następujące ustalenia.
W dniu [...] sierpnia 2009 r. S. P. zgłosiła do procedury dopuszczenia do obrotu w Polsce importowany ze Szwajcarii używany samochód osobowy Volkswagen Passat, rok prod. 2006. Jako wartość celną importowanego towaru zadeklarowano kwotę 3.800 CHF - zgodnie z dołączonym do zgłoszenia celnego rachunkiem nr [...] z dnia [...] sierpnia 2009 r., wystawionym przez firmę J. w Biel. Zadeklarowano także stawkę celną w wysokości 0 %. Do zgłoszenia celnego dołączono również deklarację EUR.1 oraz opinię techniczną nr [...] sporządzoną w dniu [...] sierpnia 2009 r. przez niezależnego rzeczoznawcę samochodowego w celu ustalenia dla urzędu celnego zakresu uszkodzeń zgłoszonego pojazdu.
Decyzją z dnia [...] maja 2012 r. Dyrektor Izby Celnej w R. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w Z. z dnia [...] grudnia 2011 r. określającą S. P. kwotę 1.092 zł tytułem długu celnego, która podlegała retrospektywnemu zaksięgowaniu, prawidłową kwotę podatku akcyzowego oraz prawidłową kwotę podatku VAT. Z uzasadnienia decyzji organu odwoławczego wynika, że eksporter wskazanego samochodu, firma J. została w 2010 r. zlikwidowana oraz wykreślona z rejestru firm i dlatego nie można było zweryfikować dowodów pochodzenia wystawionych przez tę firmę. Fakt ten ustalono na podstawie pisma szwajcarskiej administracji celnej z dnia [...] kwietnia 2011 r. Organ uznał, że w sytuacji, gdy podmiot wystawiający rachunek nabycia pojazdu nie istniał i przez to nie można było poddać weryfikacji dowodu pochodzenia samochodu, to zasadnie organ I instancji odmówił zastosowania w stosunku spornego towaru stawki celnej obniżonej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty