Wyrok NSA z dnia 16 lipca 2014 r., sygn. II GSK 2032/12
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Ludmiła Jajkiewicz Sędziowie NSA Małgorzata Korycińska (spr.) Maria Myślińska Protokolant Dorota Gaj-Mizerska po rozpoznaniu w dniu 16 lipca 2014 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej "F" M. S., J. S., M. K. Spółka jawna w R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 8 sierpnia 2012 r. sygn. akt VIII SA/Wa 241/12 w sprawie ze skargi "F" M. S., J. S., M. K. Spółka jawna w R. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] października 2011 r. nr [...] w przedmiocie oddalenia wniosku w sprawie o unieważnienie prawa z rejestracji wzoru przemysłowego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
I
Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. oddalił skargę "F." H. S., B. S., D. K. spółka jawna z siedzibą w R. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] października 2011 r. w przedmiocie unieważnienia prawa z rejestracji wzoru przemysłowego.
Stan sprawy przyjęty przez Sąd I instancji przedstawiał się następująco:
[...] lutego 2007 r. skarżąca wystąpiła z wnioskiem o unieważnienie prawa
z rejestracji wzoru przemysłowego "Kratka kominkowa wentylacyjna" nr [...] udzielonego w dniu [...] czerwca 2004 r. na rzecz M. B. z pierwszeństwem od 17 września 2003 r. Wniosek oparła na art. 102, art. 103 oraz art. 104 ustawy z 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2003 r., Nr 119, poz. 1117 ze zm.; dalej: p.w.p.), a interes prawny wywodziła z faktu, że produkuje i wprowadza do obrotu gospodarczego kratki kominkowe, w tym także kratki kominkowe o cechach objętych spornym prawem z rejestracji. Ponadto między stronami zawisła sprawa przed Sądem Okręgowym w R. o sygn. akt VIII GC 62/07 o zakazanie naruszania prawa z rejestracji spornego wzoru przemysłowego zakończona orzeczeniem oddalającym powództwo uprawnionego. Uzasadniając podstawy wniosku skarżącą wywodziła, że przedmiotowy wzór w dacie jego zgłoszenia do rejestracji nie spełniał wymogu nowości i indywidualnego charakteru, gdyż był znany na rynku jako wyrób innych producentów, a także znany był z publikacji. Dla wykazania istnienia braku przesłanek przedłożyła: trzy faktury z 1999 r. dotyczące sprzedaży kratek, dwa arkusze czarno-białych niedatowanych zdjęć kratek kominkowych, kopie reklam kratek kominkowych firm "D." i "M." oraz kopie artykułów na temat nawiewników i wentylacji zamieszczonych w czasopiśmie "M.", a także wyrok Sądu Okręgowego w R. z [...] grudnia 2007 r., sygn. akt VIII GC 62/07.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty