11.06.2014 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 11 czerwca 2014 r., sygn. I GSK 257/13

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Czesława Socha Sędziowie NSA Maria Jagielska (spr.) Dariusz Dudra Protokolant Marta Podoba po rozpoznaniu w dniu 11 czerwca 2014 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Z. O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w P. z dnia 4 października 2012 r. sygn. akt III SA/Po 375/12 w sprawie ze skargi Z. O. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia [...] grudnia 2011 r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od Z. O. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w P. 300 (trzysta) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w P. wyrokiem z dnia 4 października 2012 r. o sygn. akt III SA/Po 375/12 oddalił skargę Z. O. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia [...] grudnia 2011 r., nr [...] określającą kwotę długu celnego.

Z uzasadnienia wyroku wynika, że Sąd I instancji przyjął za podstawę rozstrzygnięcia następujące ustalenia.

W dniu [...] lipca 2010 r. Z. O. zgłosiła do procedury dopuszczenia do obrotu importowane z Chin "torby damskie z tworzywa sztucznego [...] szt., swetry damskie [...] szt., kurtki damskie [...] szt., spódnice [...] szt., spodnie damskie [...] szt., bluzki damskie [...] szt., kostiumy kąpielowe damskie [...] szt., biustonosze [...] szt., krawaty 100% poliester [...] szt.". Do zgłoszenia załączyła fakturę VAT z dnia [...] lipca 2010 r. na kwotę 3.385 USD, certyfikat i przewozowy list lotniczy. Waga brutto towaru wyniosła 1.530 kg.

Decyzją z dnia [...] grudnia 2011 r. Dyrektor Izby Celnej w P. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w P. z dnia [...] lipca 2011 r., określającą Z. O. kwotę należności wynikającą z długu celnego, podlegającą retrospektywnemu zaksięgowaniu w wysokości 1.582 zł. Dyrektor Izby Celnej uznał, że strona zaniżyła wartość celną importowanych towarów, ponieważ nie doliczyła do tej wartości kosztów transportu lotniczego. Organ ustalił te koszty na podstawie listu przewozowego, zastosował taryfę IATA, a następnie doliczył je do wartości towarów wskazanej na fakturze zakupu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp