Wyrok NSA z dnia 27 czerwca 2014 r., sygn. I GSK 462/13

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Jagielska Sędzia NSA Krystyna Anna Stec Sędzia del. WSA Lidia Ciechomska-Florek (spr.) Protokolant Michał Stępkowski po rozpoznaniu w dniu 27 czerwca 2014 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej S. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w G. z dnia 15 listopada 2012 r. sygn. akt I SA/Go 793/12 w sprawie ze skargi S. P. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w R. z dnia [...] sierpnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego, kwoty podatku akcyzowego oraz kwoty podatku od towarów i usług 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od S. P. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w R. 600 (sześćset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w G. wyrokiem z dnia 15 listopada 2012 r. o sygn. akt I SA/Go 793/12 oddalił skargę S. P. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w R. z dnia [...] sierpnia 2012 r., nr [...] określającą kwotę długu celnego, kwotę podatku akcyzowego oraz kwotę podatku od towarów i usług.

Z uzasadnienia wyroku wynika, że Sąd I instancji przyjął za podstawę rozstrzygnięcia następujące ustalenia.

W dniu [...].08.2008 r. S. P. zgłosiła do procedury dopuszczenia do obrotu w Polsce używany samochód osobowy marki CITROEN C- Crosser 2.2 HDi, rok prod. 2007, poj. silnika 2179 cm3. Do zgłoszenia celnego załączyła m.in. rachunek nr [...] z dnia [...] lipca 2008r. opiewający na kwotę 12000 CHF, dokument pojazdu i opinię techniczną nr [...] z dnia [...] sierpnia 2008 r. wykonaną przez niezależnego rzeczoznawcę samochodowego. Na podstawie świadectwa przewozowego EUR.I nr [...] z dnia [...] lipca 2008 r. skarżąca zadeklarowała preferencyjną stawkę celną 0 % przewidzianą dla towarów pochodzących ze Wspólnoty lub krajów korzystających.

Organ celny, dokonał z urzędu kontroli zgłoszenia celnego po zwolnieniu towaru i przekazał do weryfikacji załączone do zgłoszenia celnego świadectwo pochodzenia pojazdu. Generalny Dyrektoriat Ceł Federalnej Administracji Celnej w B., pismem z dnia [...] marca2010 r. poinformował, że eksporter nie udowodnił pochodzenia ww. pojazdu, zatem pojazd ten należy traktować jako nieokreślonego pochodzenia a dowód pochodzenia uznać za nieważny. Przeprowadzając analizę załączonych do odprawy dokumentów, organ celny poddał w wątpliwość deklarowaną wartość celną pojazdu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty