Wyrok NSA z dnia 7 października 2014 r., sygn. I GSK 61/13
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Myślińska Sędzia NSA Stanisław Gronowski Sędzia del. WSA Inga Gołowska (spr.) Protokolant Marcin Chojnacki po rozpoznaniu w dniu 7 października 2014 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej P. P. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we W. z dnia 24 sierpnia 2012 r. sygn. akt I SA/Wr 699/12 w sprawie ze skargi P. P. S. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...] kwietnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od P. P. S. na rzecz Dyrektora Izby Celnej we W. 1934 (tysiąc dziewięćset trzydzieści cztery) złote tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
I.
Wojewódzki Sąd Administracyjny we W. wyrokiem z 24 sierpnia 2012r. sygn. akt: I SA/Wr 699/12 oddalił skargę P. S. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z [...] kwietnia 2012r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego za październik 2008r.
Referując stan sprawy, Sąd I instancji podał, że Naczelnik Urzędu Celnego w L. przeprowadził kontrolę u P. S., prowadzącego działalność gospodarczą "M." i zajmującego się obrotem paliwami oraz produktami ropopochodnymi. Z dokonanych w następstwie kontroli ustaleń w zakresie prawidłowości obrotu olejem opałowym wynikało, że P. S. nie był zarejestrowany jako podatnik podatku akcyzowego i nie składał deklaracji w tym podatku. Zakupu oleju opałowego podatnik dokonywał przede wszystkim do dalszej odsprzedaży oraz w niewielkich ilościach na potrzeby firmy do celów opałowych.
Sprzedaży oleju opałowego w 2008r. podatnik dokonywał na rzecz podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, dokumentując to fakturami VAT oraz na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, każdorazowo wystawiając paragon. Do wszystkich transakcji sprzedaży oleju opałowego sporządzone zostały oświadczenia nabywców o przeznaczeniu oleju opałowego na cele opałowe lub do dalszej odsprzedaży na cele opałowe. W celu weryfikacji oświadczeń nabywców oleju opałowego organ I instancji dokonał sprawdzenia, czy podmioty gospodarcze i osoby fizyczne, których oświadczenia podatnik okazał, figurują w bazach danych właściwych urzędów miast i gmin oraz urzędów skarbowych, przeprowadził także dowód z zeznań świadków - nabywców oleju opałowego lub osób, które zamieszkiwały pod adresami wskazanymi w oświadczeniach nabywców. Osoby te (7 osób) nie figurowały w bazach danych i nie zamieszkiwały pod adresami wskazanymi w oświadczeniach.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty