Wyrok NSA z dnia 6 sierpnia 2014 r., sygn. I GSK 1263/13
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Robotowska Sędzia NSA Zofia Borowicz Sędzia del. WSA Izabela Najda - Ossowska (spr.) Protokolant Karol Sienkiewicz po rozpoznaniu w dniu 6 sierpnia 2014 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej W. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 16 maja 2013 r. sygn. akt V SA/Wa 405/13 w sprawie ze skargi W. G. na decyzję Szefa Służby Celnej z dnia [...] listopada 2012 r. nr [...] w przedmiocie wiążącej informacji taryfowej oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Syg akt I GSK 1263/13
UZASADNIENIE
Wyrokiem z 16 maja 2013r. w sprawie V SA/Wa 405/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. oddalił skargę W. G. F. B. i W. G. (skarżący) na decyzję Szefa Służby Celnej z dnia [...] listopada 2012r. w przedmiocie wiążącej informacji taryfowej.
Przedstawiając stan sprawy Sąd pierwszej instancji podał, że skarżący wniósł o udzielenie wiążącej informacji taryfowej (WIT) na towar określony we wniosku jako "sztuczny kwiat bożonarodzeniowy - bukiet poinsecji x 7 główek kwiatowych" wskazując, iż towar powinien być zaklasyfikowany pod kodem nomenklatury 9505 10 90. Dyrektor Izby Celnej w W. decyzją zawartą w wiążącej informacji taryfowej WIT z [...] września 2012r. zaklasyfikował przedmiotowy towar do kodu CN 6702 90 00 Wspólnej Taryfy Celnej.
Po rozpoznaniu odwołania Szef Służby Celnej decyzją z [...] listopada 2012r. utrzymał w mocy decyzję organu I instancji wskazując, że przedmiotem wiążącej informacji taryfowej jest bukiet poinsecji składający się ze sztucznych kwiatów poinsecji z materiału włókienniczego ozdobionego brokatem (liście oraz kwiaty), łodygi wykonanej z drutu pokrytego tworzywem sztucznym, z liśćmi z materiału włókienniczego, w kolorze zielonym, ze złotymi nadrukami. Bukiet wykorzystywany jest do celów dekoracyjnych. Wyjaśnił, że zgodnie z komentarzem do działu 95, zawartym w Notach wyjaśniających do Zharmonizowanego Systemu Oznaczania i Kodowania Towarów (obwieszczenie Ministra Finansów z dnia 1 czerwca 2006r. w sprawie wyjaśnień do Taryfy celnej M.P. nr 86, poz. 880 dalej Noty wyjaśniające) pozycja 9505, wnioskowana przez skarżącego, obejmuje artykuły świąteczne, karnawałowe lub inne rozrywkowe, które ze względu na ich przeznaczenie są zazwyczaj wykonane z materiałów nietrwałych; nie obejmuje artykułów, które zawierają wzór świąteczny, dekorację, symbole lub motywy i posiadają funkcję użytkową. Organ wskazał, iż zgodnie z komentarzem do pozycji 9505 zawartym w Notach wyjaśniających produkty, aby były klasyfikowane jako artykuły świąteczne, muszą mieć wartość dekoracyjną (wzór i zdobienia) i być wyłącznie zaprojektowane, wyprodukowane i rozpoznawalne jako artykuły świąteczne. Produkty te są używane w określonym dniu lub okresie w ciągu roku; zgodnie ze swoją budową i wzorem (odciski, ornamenty, symbole lub napisy), przeznaczone są do użytku podczas określonego święta. Natomiast sporny bukiet poinsecji nie ma konkretnych cech, które przemawiają za świątecznym (bożonarodzeniowym) charakterem. Podzielił pogląd skarżącego, że kwiat poinsecji ma wartość dekoracyjną, nie ma charakteru użytkowego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty