Wyrok NSA z dnia 30 września 2014 r., sygn. II GSK 1211/13
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Janusz Zajda Sędziowie sędzia del. WSA Zbigniew Czarnik (spr.) sędzia NSA Zofia Przegalińska Protokolant Milena Budna po rozpoznaniu w dniu 30 września 2014 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Głównego Inspektora Transportu Drogowego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 4 stycznia 2013 r. sygn. akt VI SA/Wa 1998/12 w sprawie ze skargi D. J. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] lipca 2012 r.; nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za przejazd pojazdem nienormatywnym bez zezwolenia 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od Głównego Inspektora Transportu Drogowego na rzecz D. J. kwotę 1200 (tysiąc dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. (dalej: WSA w W. lub Sąd I instancji) wyrokiem z dnia 4 stycznia 2013 r. o sygn. akt VI SA/Wa 1998/12, po rozpoznaniu sprawy ze skargi D. J. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] lipca 2012 r., nr [...] nakładającą karę pieniężną za przejazd pojazdem nienormatywnym, uchylił decyzję zaskarżoną i decyzję organu I instancji, orzekł o niewykonywaniu uchylonych decyzji oraz zasądził od organu na rzecz skarżącego koszty postępowania.
I
Z uzasadnienia wyroku wynika, że Sąd I instancji przyjął za podstawę rozstrzygnięcia następujące ustalenia.
W dniu [...] listopada 2011 r. na drodze wojewódzkiej nr [...] w G. inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymali do kontroli trzyosiowy pojazd marki [...] o nr rej. [...] wraz z naczepą o nr rej. [...], którym J. P. Ch. wykonywał na rzecz D. J. transport drogowy wapnia [...] na budowę autostrady [...]. W toku kontroli ustalono przekroczenia dopuszczalnych nacisków osi pojazdu wraz z naczepą na drogę, przesłuchano kierowcę jako świadka i sporządzono protokół o nr [...], podpisany przez kierowcę bez uwag.
Decyzją z dnia [...] lipca 2012 r. Główny Inspektor Transportu Drogowego na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j.: Dz. U. z 2013 r., poz. 267 ze zm.), dalej: k.p.a., art. 13g ust. 1, 13g ust. 1b pkt 1 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (t.j.: Dz. U. z 2013 r., poz. 260 ze zm.), art. 64 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (t.j.: Dz. U. z 2012 r., poz. 1137 ze zm.) i art. 5 ust. 2 w zw. z art. 8 pkt 1 ustawy z dnia 18 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 222, poz. 1321), dalej: ustawa zmieniająca p.r.d. utrzymał w mocy decyzję Ł. Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] maja 2012 r., nr [...] nakładającą na D. J. karę pieniężną w wysokości 44.500 zł za przejazd pojazdem nienormatywnym. Z uzasadnienia decyzji organu odwoławczego wynika, że pojazd oraz naczepę zważono prawidłowo, z wykorzystaniem zalegalizowanych wag. Ważenia dokonano jednokrotnie, a kierowca nie wnosił o ponowne ważenie i nie kwestionował wyników tej czynności. W ocenie organu odwoławczego, organ I instancji zasadnie nie znalazł podstaw do zastosowania w tej sprawie art. 5 ust. 2 ustawy zmieniającej p.r.d. i nie umorzył postępowania, ponieważ D. J. nie przedłożył dowodów wskazujących, że dochował należytej staranności w realizacji skontrolowanego przejazdu, i że nie miał wpływu na powstałe naruszenie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty