02.10.2014 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 2 października 2014 r., sygn. II GSK 1241/13

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Bała Sędziowie NSA Dariusz Dudra Maria Jagielska (spr.) Protokolant Anna Ważbińska-Dudzińska po rozpoznaniu w dniu 2 października 2014 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej P. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 24 stycznia 2013 r. sygn. akt VI SA/Wa 1993/12 w sprawie ze skargi P. W. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] lipca 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy udzielenia prawa ochronnego na znak towarowy oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. wyrokiem z dnia 24 stycznia 2013 r. o sygn. akt VI SA/Wa 1993/12 oddalił skargę P. W. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] lipca 2012 r., nr [...] dotyczącą częściowej odmowy udzielenia prawa ochronnego na znak towarowy słowno-graficzny KORPORCJA REMIX, zgłoszony 11 marca 2008 r.

Z uzasadnienia wyroku wynika, że Sąd I instancji przyjął za podstawę rozstrzygnięcia następujące ustalenia.

Decyzją z dnia [...] lipca 2012 r. Urząd Patentowy RP, działając na podstawie art. 245 ust. 1 oraz art. 248 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 ze zm.), dalej: p.w.p., utrzymał w mocy własną decyzję z dnia [...] stycznia 2011 r. odmawiającą P. W. udzielenia prawa ochronnego na znak towarowy słowno-graficzny KORPORACJA REMIX w części dotyczącej towarów w klasie 25 (m.in. bielizna, bielizna damska) oraz usług w klasie 35 (sprzedaż promocyjna dla osób trzecich towarów zgłoszonych w klasie 25). Urząd uznał, że zgłoszony znak towarowy jest podobny w rozumieniu art. 132 ust. 2 pkt 2 p.w.p. do znaków towarowych słowno-graficznych DESIGNERS REMIX COLLECTION nr CTM-002544021 i DESIGNERS REMIX COLLECTION nr IR-864301, zarejestrowanych z wcześniejszym pierwszeństwem na rzecz D. R. C. A/S w K., zarówno w warstwie wizualnej, fonetycznej oraz znaczeniowej, służy do oznaczania tych samych towarów w klasie 25 i tych samych usług w klasie 35, a w związku z tym istnieje ryzyko wprowadzenia odbiorów w błąd co do pochodzenia towarów i usług sygnowanych tym znakiem. Podobieństwo znaków wyraża się w tym, że jedynym elementem mającym zdolność odróżniającą w tych znakach jest wyraz "remix", a pozostałe mają charakter opisowy, czyli "korporacja", "designers" i collection". Organ podkreślił, że znaki oznaczają identyczne towary z klasy 25 i usługi z klasy 35, toteż funkcjonowanie na rynku tak podobnych oznaczeń może sugerować odbiorcom, że znak zgłoszony jest odmianą znaków zarejestrowanych, a taki stan mógłby budzić wśród odbiorców wątpliwości co do pochodzenia towarów, jak też mógłby skutkować konfliktem interesów.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne