21.05.2014 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 21 maja 2014 r., sygn. II GSK 374/13

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Drachal Sędziowie NSA Maria Myślińska (spr.) del. WSA Małgorzata Jużków Protokolant Milena Budna po rozpoznaniu w dniu 14 maja 2014 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 19 lipca 2012 r. sygn. akt VI SA/Wa 711/12 w sprawie ze skargi [...] na decyzję Głównego Inspektora Farmaceutycznego z dnia [...] stycznia 2012 r. nr [...] w przedmiocie cofnięcia zezwolenia na prowadzenie hurtowni farmaceutycznej 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od [...] na rzecz Głównego Inspektora Farmaceutycznego kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 19 lipca 2012 r., sygn. akt VI SA/Wa 711/12, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę [...] na decyzję Głównego Inspektora Farmaceutycznego z dnia [...] stycznia 2012 r. nr [...] w przedmiocie cofnięcia zezwolenia na prowadzenie hurtowni farmaceutycznej.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:

W dniu 22 stycznia 2008 r. [...] uzyskała pozwolenie na prowadzenie hurtowni farmaceutycznej pod adresem [...].

Na początku 2010 r. Główny Inspektor Farmaceutyczny (dalej: GIF) powziął informację o utrudnieniach lub braku dostępności niektórych produktów leczniczych (w tym ratujących życie) i w związku z tym zwrócił się do krajowych konsultantów z dziedzin immunologii i terapii doświadczalnej, nefrologii, hematologii onkologii i chorób wewnętrznych, nowotworów płuca i klatki piersiowej, gruźlicy i chorób płuc, psychiatrii i neurologii, chorób infekcyjnych i alergologii, kardiologii, chirurgii, gastrologii, ortopedii i traumatologii z zapytaniami czy czasowy brak produktów leczniczych stosowanych w leczeniu schorzeń w ramach ww. specjalności może powodować zagrożenie dla życia i zdrowia polskich pacjentów.

W odpowiedzi na powyższe pytanie 8 z 10 krajowych konsultantów odpowiedziało, że czasowy brak dostępności do produktów leczniczych stosowanych w leczeniu schorzeń dotyczących ich specjalności może stanowić zagrożenie dla życia bądź zdrowia pacjentów. Prowadzone przez wojewódzkich inspektorów farmaceutycznych kontrole w aptekach potwierdziły, iż przyczyną czasowego braku dostępności niektórych produktów leczniczych może być proceder skupowania z aptek tychże produktów przez hurtownie farmaceutyczne w celu ich eksportu za granice kraju. Uzyskane informacje doprowadziły do wszczęcia kontroli w grupie hurtowni farmaceutycznych, które kupowały największe ilości produktów leczniczych ratujących życie od aptek. Jedną z nich była hurtownia farmaceutyczna skarżącej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne