Wyrok NSA z dnia 11 czerwca 2014 r., sygn. I GSK 2028/13

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Hanna Kamińska Sędzia NSA Wojciech Kręcisz (spr.) Sędzia del. WSA Małgorzata Jużków Protokolant Anna Wojtowicz-Hess po rozpoznaniu w dniu 11 czerwca 2014 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej W. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 11 lipca 2013 r. sygn. akt V SA/Wa 1208/13 w sprawie ze skargi W. G. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] marca 2013 r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego oraz kwoty podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 11 lipca 2013 r., sygn. akt V SA/Wa 1208/13 oddalił skargę W. G. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] marca 2013 r., w przedmiocie określenia kwoty należności celnych i zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług.

Z uzasadnienia wyroku wynika, że Sąd I instancji przyjął za podstawę rozstrzygnięcia następujące ustalenia.

Dyrektor Izby Celnej w W., po rozpatrzeniu odwołania od decyzji Naczelnika Urzędu Celnego [...] w W. z dnia [...] listopada 2011 r. wniesionego przez firmę handlową W. G., decyzją z dnia [...] marca 2013 r. utrzymał w mocy zaskarżone rozstrzygnięcie. W uzasadnieniu podniósł, że w dniu [...] stycznia 2009 r., Importer W. G. zgłosiła do procedury dopuszczenia do obrotu, wg dokumentu SAD nr [...] - poz. 1 towary zadeklarowane jako "artykuły dekoracyjne wielkanocne", w ilości [...] kartonów, taryfikując go do pozycji 9505 (kod Taric 9505 90 00 00) obejmującej z brzmienia "Artykuły świąteczne, karnawałowe lub inne rozrywkowe, włączając akcesoria do sztuk magicznych lub żartów", ze stawką celną w wysokości 2,7% i stawką podatku VAT w wysokości 22%. Zgłaszający określił importowane towary jako: pisanki, kury i koguty, koguty, kury, kurczaki, kury i kurczaki, kura w gnieździe.

Decyzją z dnia [...] września 2009 r. Naczelnik Urzędu Celnego [...] w W. zmienił klasyfikację taryfową odnośnie części importowanego towaru, określił kwotę długu celnego oraz określił kwotę zobowiązania podatkowego. Poinformował jednocześnie stronę o obowiązku uiszczenia odsetek od retrospektywnie zarejestrowanego długu celnego. Przedmiotowe towary zostały zaklasyfikowane do kodu Taric 3926 40 00 00 ze stawką celną w wysokości 6,5% wartości celnej, co stanowiło podstawę do ustalenia kwoty należności celnych oraz określenia kwoty zobowiązania podatkowego z zastosowaniem 22% stawki podatku VAT.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty