28.01.2014 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 28 stycznia 2014 r., sygn. I GSK 1279/12

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Czesława Socha Sędziowie NSA Krystyna Anna Stec (spr.) Henryk Wach Protokolant Piotr Suchoń po rozpoznaniu w dniu 28 stycznia 2014 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej P.-S. Spółki z o.o. w G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w G. z dnia 21 czerwca 2012 r. sygn. akt III SA/Gd 284/12 w sprawie ze skargi P.-S. Spółki z o.o. w G. na postanowienie Dyrektora Izby Celnej w G. z dnia [...] marca 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od P.-S. Spółki z o.o. w G. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w G. 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w G. wyrokiem z 21 czerwca 2012 r., sygn. akt III SA/Gd 284/12, oddalił skargę P.-S. spółki z o.o. w G. na postanowienie Dyrektora Izby Celnej w G. z dnia [...] marca 2012 r., nr [...] w przedmiocie wszczęcia postępowania w sprawie towaru objętego procedurą składu celnego, z następującym uzasadnieniem.

W dniu [...] grudnia 2005 r. P.-S. spółka z o.o. (dalej: skarżąca) zgłosiła w procedurze składu celnego towar sprowadzany z B., w postaci mrożonych połówek piersi kurczaka bez kości (4330 KART 5196 KGM). Towar zaklasyfikowano do kodu Taric 0207 14 10 00.

Wnioskiem z dnia [...] października 2011 r. spółka wystąpiła o zmianę danych zawartych w zgłoszeniu celnym nr [...] w zakresie klasyfikacji taryfowej z uwagi na to, że sprowadzony towar nie odpowiadał wymaganiom przywozowym Unii Europejskiej i został skierowany przez lekarza weterynarii do składu celnego prowadzonego przez P. S. C. S. Sp. z o.o. Wnioskodawca podkreślił, że cecha i właściwość produktu w postaci nadawania się i odpowiedniości do spożycia przez ludzi wymaga odniesienia do przepisów regulujących kwestie sanitarne, zdrowotne oraz organizacji kontroli weterynaryjnej żywności pochodzenia zwierzęcego. Towar niespełniający wymagań przewidzianych dla produktu nadającego się do spożycia przez ludzi jest produktem nienadającym się i nieodpowiednim do takiego spożycia w rozumieniu uwagi do działu 2 Nomenklatury Scalonej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp