Wyrok NSA z dnia 22 stycznia 2014 r., sygn. I GSK 1586/12

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Cezary Pryca (spr.) Sędzia NSA Anna Robotowska Sędzia del. WSA Piotr Pietrasz Protokolant Dorota Gaj - Mizerska po rozpoznaniu w dniu 22 stycznia 2014 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej S. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 11 lipca 2012 r. sygn. akt V SA/Wa 247/12 w sprawie ze skargi S. B. na decyzję Prezesa Głównego Urzędu Ceł z dnia [...] kwietnia 2000 r. nr [...] w przedmiocie wymiaru należności celnych oraz określenia kwoty podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od S. B. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w B. 2700 (dwa tysiące siedemset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. wyrokiem z dnia 11 lipca 2012 r. oddalił skargę S. B. na decyzję Prezesa Głównego Urzędu Ceł z dnia [...] kwietnia 2000 r. (nr [...]) w przedmiocie uchylenia decyzji w części dotyczącej wymiaru cła oraz określenia podatku importowego, podatku akcyzowego i podatku od towarów i usług.

Sąd I instancji za podstawę rozstrzygnięcia przyjął następujące ustalenia:

Decyzją z dnia [...] sierpnia 1997 r. (nr [...]) Dyrektor Urzędu Celnego w T. wymierzył Przedsiębiorstwu Wielobranżowemu "B." S. B. należności celne i podatkowe ciążące z tytułu wprowadzenia 857 kartonów wody toaletowej do obrotu na polskim obszarze celnym. Jak wskazał organ, powyższy towar, przekazany w tranzycie w dniu [...] sierpnia 1995 r. przez Dyrektora Urzędu Celnego w S. do Dyrektora Urzędu Celnego w T. z wyznaczonym terminem dwóch dni na jego dostarczenie do urzędu celnego przejściowego w K., przewożony był z Francji do Rosji pod osłoną karnetu TIR nr [...], którego posiadaczem było Przedsiębiorstwo Wielobranżowe "B." S. B. W wyniku podjętych czynności sprawdzających organ ustalił, że towar nie opuścił polskiego obszaru celnego. W toku postępowania ustalono ponadto, że przyczyną niedostarczenia towaru do przejściowego urzędu celnego był napad rabunkowy dokonany w dniu 5 sierpnia 1995 r., w wyniku którego doszło do zaginięcia środka przewozowego wraz z ładunkiem i dokumentami. W związku z powyższym, Dyrektor Urzędu Celnego w T. w oparciu o art. 42 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. - Prawo celne (Dz. U. z 1994 r. Nr 71, poz. 312, z późn. zm.) uznał Przedsiębiorstwo Wielobranżowe "B." S. B. za podmiot dokonujący obrotu towarowego z zagranicą.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty