Wyrok NSA z dnia 24 lutego 2014 r., sygn. II GSK 1963/12
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Gabriela Jyż (spr.) Sędzia NSA Krystyna Anna Stec Sędzia del. WSA Henryka Lewandowska-Kuraszkiewicz Protokolant Konrad Piasecki po rozpoznaniu w dniu 11lutego 2014 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej P. H. - U. H. Spółki z o.o. w Cz. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 19 lipca 2012 r. sygn. akt VI SA/Wa 850/12 w sprawie ze skargi P. H. - U. H. Spółki z o.o. w Cz. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] września 2011 r. nr [...] w przedmiocie unieważnienia patentu na wynalazek 1. uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w W.; 2. zasądza od Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej na rzecz P. H. - U. H. Spółki z o.o. w Cz. 1.050 (jeden tysiąc pięćdziesiąt) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. objętym skargą kasacyjną wyrokiem oddalił skargę P. H. - U. "H." Spółki z o.o. w Cz. na Decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] września 2011 r. w przedmiocie unieważnienia patentu na wynalazek.
Stan sprawy przyjęty przez Sąd I instancji przedstawiał się następująco:
Urząd Patentowy RP decyzją z dnia [...] lipca 2009 r. udzielił na rzecz skarżącej Spółki patentu na wynalazek pt: "Układ dosilania wewnętrznej wodnej instalacji gaśniczej z zaworami hydrantowymi", nr [...] z pierwszeństwem od dnia 23 czerwca 2005 r. Według opisu przedmiotem wynalazku był układ dosilania wewnętrznej wodnej instalacji gaśniczej z zaworami hydrantowymi, zainstalowanej wewnątrz budynku.
W dniu 16 czerwca 2010 r. Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej wniósł sprzeciw do tej decyzji, powołując jako podstawę żądania unieważnienia patentu art. 24, art. 25 i art. 26 ust. 1 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (t.j.: Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 ze zm., dalej: prawo własności przemysłowej lub p.w.p.) i wskazując, że sporny wynalazek nie posiadał poziomu wynalazczego gdyż wynika on dla znawców tematyki ochrony przeciwpożarowej wprost ze stanu techniki jak również i nie był to nowy wynalazek albowiem jest on częścią techniki wynikającą z krajowych i zagranicznych norm ([...], [...], [...]).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty