Wyrok NSA z dnia 21 stycznia 2014 r., sygn. I GSK 773/12

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Czesława Socha (spr.) Sędziowie NSA Henryk Wach Dariusz Dudra Protokolant Kacper Tybuszewski po rozpoznaniu w dniu 21 stycznia 2014 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej J. W. O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 20 stycznia 2012 r. sygn. akt V SA/Wa 2175/11 w sprawie ze skargi J. W. O. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] lipca 2011 r. nr [...] w przedmiocie weryfikacji zgłoszenia celnego oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 20 stycznia 2012 r. o sygn. V SA/Wa 2175/11 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę [...] na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] lipca 2011 r. o nr [...] w przedmiocie określenia kwoty cła oraz kwoty podatku od towarów i usług.

Sąd I instancji przyjął, że zaliczenie części królików zadeklarowanych jako "artykuły wielkanocne, zające i jajo na piku" objętych zgłoszeniem celnym z dnia [...] lutego 2007 r. o nr SAD nr [...] do procedury dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym do pozycji 9505 (kod TARIC 9505 90 00 00) ze stawką celną w wysokości 2,7%, a pozostałych do pozycji 3926 (kod TARIC 3926 40 00 00) ze stawką celną w wysokości 6,5% i określenie długu celnego podlegającego retrospektywnemu zaksięgowaniu w wysokości [...] zł, określenie podatku od towarów i usług z tego importu w kwocie [...] zł, a także umorzenie postępowania w zakresie odsetek - było uzasadnione. Chodzi o zaliczenie ich w części do artykułów wielkanocnych i nieświątecznych. Wynika to z reguły 1, 3b i 6 Ogólnych Reguł Interpretacji Nomenklatury Scalonej. Towar ten jako wykonany z tworzywa sztucznego, niewymieniony z brzmienia w dziale 39 taryfy celnej należało taryfikować jako "pozostałe artykuły z tworzyw sztucznych oraz artykuły z pozostałych materiałów objętych pozycjami od 3901 do 3914." Nie można było zaliczyć do kodu 9505 obejmującego dział: artykuły świąteczne, karnawałowe lub inne rozrywkowe, włączając akcesoria do sztuk magicznych i żartów. Zgodnie z komentarzem do działu 95, zawartym w "Notach wyjaśniających do Zharmonizowanego Systemu Oznaczania i Kodowania Towarów", pozycja ta obejmuje artykuły świąteczne, karnawałowe lub inne rozrywkowe, które ze względu na ich przeznaczenie są zazwyczaj wykonane z materiałów nietrwałych. Obejmują one niemające charakteru użytkowego: świąteczne dekoracje, artykuły tradycyjnie używane w święta, artykuły maskaradowe itp. Wartość dekoracyjna musi występować i być zaprojektowana, wyprodukowana i rozpoznawalna jako artykuły świąteczne. Nadanie im charakteru świątecznego nie znajduje uzasadnienia, gdy mogą być wykorzystane w ciągu całego roku.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty