Wyrok NSA z dnia 10 kwietnia 2014 r., sygn. II GSK 246/13
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Ludmiła Jajkiewicz Sędzia NSA Stanisław Gronowski Sędzia NSA Janusz Zajda (spr.) Protokolant Dorota Gaj-Mizerska po rozpoznaniu w dniu 10 kwietnia 2014 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 11 października 2012 r. sygn. akt VI SA/Wa 1531/12 w sprawie ze skargi J. R. na decyzję P. z dnia [...] maja 2012 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia podlegania obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. wyrokiem z 11 października 2012 r., sygn. akt VI SA/Wa 1531/12 po rozpoznaniu skargi J. R. na decyzję Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z [...] maja 2012 r., w przedmiocie ustalenia podlegania obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego, uchylił zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję organu I instancji.
Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym sprawy:
Dyrektor Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia decyzją z [...] lutego 2012 r., nr [...] ustalił, że J. R. podlegała w okresie od 1 stycznia 1999 r. do 13 lipca 2010 r obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.
Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia decyzją z [...] maja 2012 r., nr [...] utrzymał w mocy powyższe rozstrzygnięcie.
W uzasadnieniu podał, że J. R. rozpoczęła 1 stycznia 1997 r. pod numerem wpisu [...] działalność gospodarczą, zanim z dniem 14 lipca 2010 r. została wykreślona z ewidencji działalności gospodarczej. Tak więc stwierdzenie, że skarżąca podlegała obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej w okresie od 1 stycznia 1999 r. do 13 lipca 2010 r. jest prawidłowe.
Organ odwoławczy podkreślił, iż należy zgodzić się z orzecznictwem sprzed 20 września 2008 r. i uznać, że określenie przez przedsiębiorcę daty rozpoczęcia działalności gospodarczej, która podlega wpisowi do ewidencji, powoduje zaistnienie domniemania faktycznego, iż z tą datą działalność została podjęta i była prowadzona aż do czasu jej wykreślenia z ewidencji. Jest możliwość obalenia takiego domniemania w toku postępowania wyjaśniającego przez osobę zainteresowaną, która wywodzi z powyższego skutki prawne. Ubezpieczona nie przedstawiła jednak dowodów przeciwnych takiemu domniemaniu. Posiadanie czynnego wpisu w ewidencji działalności gospodarczej wiąże się zatem z obowiązkiem podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu, a przerwa w prowadzeniu działalności, w konsekwencji ustanie obowiązku ubezpieczenia, następuje w chwili wykreślenia wpisu z ewidencji lub zgłoszenia zawieszenia działalności.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty