28.01.2014 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 28 stycznia 2014 r., sygn. I GSK 1442/12

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Myślińska Sędziowie NSA Gabriela Jyż (spr.) Małgorzata Rysz Protokolant Marta Podoba po rozpoznaniu w dniu 21 stycznia 2014 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Celnej w Ł. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Ł. z dnia 18 lipca 2012 r. sygn. akt III SA/Łd 348/12 w sprawie ze skargi G. T. Spółki z o.o. w K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Ł. z dnia [...] lutego 2012 r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od Dyrektora Izby Celnej w Ł. na rzecz G. T. Spółki z o.o. w K. 1.800 (jeden tysiąc osiemset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

Wyrokiem objętym skargą kasacyjną Wojewódzki Sąd Administracyjny w Ł., w sprawie ze skargi G. T. Spółki z o.o. w K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Ł. z dnia [..] lutego 2012 r., nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego, uchylił tę decyzje, orzekł, że decyzja ta nie podlega wykonaniu oraz orzekł o kosztach postępowania.

Stan sprawy przyjęty przez Sąd I instancji przedstawiał się następująco:

w dniu 22 marca 2011 r. skarżąca spółka zgłosiła do procedury dopuszczenia do obrotu towar opisany jako kasza gryczana prażona deklarując go do kodu 1103 19 90 Zintegrowanej Taryfy Wspólnot Europejskich. W dniu 24 marca 2011 r. skarżąca zwróciła się do organów z wnioskiem o zmianę zadeklarowanego kodu na kod 1104 29 89 00.

Decyzją z dnia [...] listopada 2011 r. Naczelnik Urzędu Celnego I w Ł. dokonał zmiany klasyfikacji taryfowej towaru na kod 1904 10 90 00 ze stawką erga omnes 5,1% + 33.6 Euro/100 kg w związku, z czym określił skarżącej kwotę należności celny w wysokości 52.911 złotych.

Objętą skargą decyzją Dyrektor Izby Celnej w Ł. utrzymał w mocy rozstrzygnięcie organu I instancji. Organ odwoławczy opierając się o ustalenia faktyczne stwierdził, że przedmiotem zgłoszenia celnego były całe ziarna gryki o średnicy powyżej 1,25 mm, pozbawione w wyniku obróbki mechanicznej łusek i poddane obróbce termicznej, tj. prażeniu, która spowodowała żelatynizację (skleikowanie) skrobi. Cechy fizyczne jak barwa, konsystencja, smak i zapach są charakterystyczne dla prażonej kaszy gryczanej. Wskazał, że czynnikiem decydującym o klasyfikacji towaru do właściwej podpozycji jest sposób obróbki ziarna gryki, stwierdzony na podstawie opisu producenta i wyników przeprowadzonych badań, nie kwestionowanych przez spółkę. Przeprowadzone badania wykazały, że ziarna nie spełniały kryterium sitowego określonego uwadze 3b do pozycji 1103. Nie mogły być również objęte pozycją 1104 ponieważ były sortowane maszynowo, przesiewane, łuskane, suszone i prażone, który to proces spowodowała żelatynizację skrobi. Proces prażenia wyłączał natomiast możliwość zaklasyfikowania przedmiotowego towaru do pozycji 1104 obejmującej ziarna zbóż obrobione w inny sposób (np.: łuszczone, miażdżone, płatkowane, perełkowane, krojone lub śrutowane). W ocenie organu objęty zgłoszeniem towar, z uwagi na proces obróbki mechanicznej, a w szczególności termicznej powodujący transformację skrobi wykraczającą poza zakres obróbki i procesów wyszczególnionych w dziale 10 lub 11, klasyfikuje go do kodu 1904 10 90 00 obejmującego przetwory spożywcze otrzymane przez spęcznienie lub prażenie zbóż lub produktów zbożowych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp