Wyrok NSA z dnia 21 stycznia 2014 r., sygn. I GSK 708/12
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Czesława Socha (spr.) Sędziowie NSA Henryk Wach Dariusz Dudra Protokolant Kacper Tybuszewski po rozpoznaniu w dniu 21 stycznia 2014 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej N. S. N. Spółki z o.o. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 7 lutego 2012 r. sygn. akt V SA/Wa 2203/11 w sprawie ze skargi N. S.N. Spółki z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] sierpnia 2011 r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 7 lutego 2012 r. o sygn. V SA/Wa 2203/11 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę [...] na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] sierpnia 2011 r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty należności celnych.
Sąd I instancji przyjął, że zmiana klasyfikacji taryfowej importowanego towaru objętego zgłoszeniem celnym z dnia [...] lutego 2008 r. o nr [...] do obrotu na polskim obszarze celnym jako urządzenie telekomunikacyjne oparte na mikroprocesorach - [...], zawierające modem dostępu do Internetu i posiadające funkcje wymiany internetowej, przystosowane do odbioru sygnału telewizyjnego w ilości [...]szt. z kodu TARIC 8528 71 13 00 z zerową stawką celną na kod TARIC 8528 71 90 00 ze stawką celną konwencyjną w wysokości 14% wartości celnej towaru i retrospektywne zarejestrowanie różnicy należności celnych wynikających z długu celnego, było uzasadnione. Wynika to z reguły 1 Ogólnych Reguł Interpretacji Nomenklatury Scalonej. Urządzenia te, nie posiadają podzespołów (złączy antenowych RF) umożliwiających odbiór sygnału antenowego (telewizyjnego) ani podzespołów umożliwiających doprowadzenie tego typu sygnału do odbiornika TV. Umożliwiają jedynie odbiór sygnału JP i wizualizację stron internetowych na ekranie odbiornika TV. Brak gniazd antenowych RF umożliwiających odbiór telewizji DVB, DVB-T i DVB-C przesądza, że nie mogą pełnić podstawowej funkcji przewidzianej dla urządzeń przystosowanych do odbioru sygnału telewizyjnego (tunerów wideo). Oznacza to, że rodzaj funkcji wykonywanych przez te urządzenia uniemożliwia zaliczenie ich do podgrupy "Tunery wideo".
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty