Wyrok NSA z dnia 13 lutego 2014 r., sygn. II GSK 1923/12
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Henryk Wach (spr.) Sędzia NSA Marzenna Zielińska Sędzia NSA Janusz Zajda Protokolant Monika Tutak - Rutkowska po rozpoznaniu w dniu 13 lutego 2014 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej E. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 12 lipca 2012 r. sygn. akt VI SA/Wa 160/12 w sprawie ze skargi E. M. na decyzję Głównego Inspektora Farmaceutycznego z dnia [...] listopada 2011 r. nr [...] w przedmiocie cofnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od E. M. na rzecz Głównego Inspektora Farmaceutycznego kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. wyrokiem z 12 lipca 2012 r., sygn. akt VI SA/Wa 160/12 oddalił skargę E. M. (dalej: skarżąca) na decyzję Głównego Inspektora Farmaceutycznego (dalej: organ II instancji, organ odwoławczy) z dnia [...] listopada 2011 r. nr [...] w przedmiocie cofnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej.
Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym i prawnym:
Decyzją z dnia [...] sierpnia 1995 r. [...] Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny w K. (dalej: organ I instancji) udzielił E. M. koncesji (zezwolenia) na prowadzenie apteki ogólnodostępnej zlokalizowanej w G., ul. [...]. Na podstawie upoważnienia, wydanego przez [...] Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego w K., inspektor farmaceutyczny przeprowadził w dniu [...] września 2010 r. kontrolę doraźną apteki ogólnodostępnej o ww. wskazanej lokalizacji, prowadzonej przez skarżącą, która pełniła również funkcję kierownika apteki. Kontrola została przeprowadzona po powiadomieniu przez S. Sp. z o. o. o zaobserwowanym przez nią niestandardowym wzroście zakupów leku [...], dokonywanych przez trzy apteki zlokalizowane w G.: przy ul [...], Aptekę "[...]", [...] [...] i "[...]", ul. [...].
Wyniki kontroli zostały zamieszczone w protokole nr [...] z dnia [...] września 2010 r., w którym stwierdzono m.in. brak przychodów i rozchodów leku F. Ustalono, iż produkt leczniczy R. został zakupiony w hurtowni farmaceutycznej F., który następnie został sprzedany do hurtowni farmaceutycznej O., sprzedaż nie została wprowadzona do systemu komputerowego apteki, ponadto stwierdzono, iż apteka dokonywała sprzedaży produktów leczniczych do apteki ogólnodostępnej w G., ul [...] i apteki "[...]", ul. [...], posiadane dokumenty zakupu i sprzedaży nie były ewidencjonowane w systemie komputerowym. Wskazano, iż apteka dokonywała przesunięć międzymagazynowych między wskazanymi aptekami a także do dwóch punktów aptecznych "Z.", ul. [...] oraz Z., ul. [...].
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty