Wyrok NSA z dnia 28 stycznia 2014 r., sygn. I GSK 1156/12
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Czesława Socha (spr.) Sędziowie NSA Krystyna Anna Stec Henryk Wach Protokolant Piotr Suchoń po rozpoznaniu w dniu 28 stycznia 2014 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 31 maja 2012 r. sygn. akt I SA/Ke 151/12 w sprawie ze skargi A. O. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] marca 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji ostatecznej 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od A. O. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w K. 1800 (tysiąc osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 31 maja 2012 r. o sygn. akt I SA/Ke 151/12 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach oddalił skargę [...] na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] marca 2012 r. o nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji ostatecznej. Decyzja ta utrzymywała w mocy decyzję organu I instancji.
Sąd I instancji przyjął, ż odmowa [...] wszczęcia postępowania z wniosku z dnia [...] września 2011 r. w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji ostatecznej Naczelnika Urzędu Celnego w K. z [...] sierpnia 2007 r. (doręczonej [...] września 2007 r.) o nr [...], określającej między innymi jej, jak i spadkobiercom po zmarłym [...]kwotę wynikającą z długu celnego w wysokości [...]zł oraz odsetki w wysokości [...] zł, była uzasadniona. Chodzi o decyzję określającą kwotę długu celnego wobec powstałego długu celnego z dnia [...] października 2003 r. Podstawą odmowy był art. 2652 ust. 1 kodeksu celnego (ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r., t.j. Dz. U. z 2001 r. Nr 75, poz. 802 ze zm.), mający zastosowanie zgodnie z art. 26 ustawy z dnia 19 marca 2004 r. - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo celne - (Dz. U. Nr 68, poz.623 ze zm.) jako przepisy dotychczasowe, skoro dług celny powstał przed dniem uzyskania przez Rzeczypospolitą Polską członkowstwa w Unii Europejskiej. Przepis ten jest przepisem szczególnym i wyłącza w zakresie w nim unormowanym stosowanie przepisów Ordynacji podatkowej co do terminów określających czasowe granice dopuszczalności wszczynania postępowań w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji. W przepisie tym zakreślono, że jeżeli upłynęły trzy lata od dnia powstania długu celnego, organ celny nie wszczyna bądź odmawia wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji. Okres ten dotyczy także braku wznawiania postępowania. Z uwagi na upływ terminu do wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji wymiarowej organ nie rozpatrywał merytorycznie sprawy, a jedynie formalnie odmówił wszczęcia postępowania.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty